Do D. Tuska: list w sprawie podwyżek dla pracowników socjalnych w 2024 r. [PFZPSiPS]
REKLAMA
REKLAMA
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej twierdzi:
REKLAMA
"W reakcji na ostatnią decyzję Rządu RP, by zapowiadanymi podwyżkami objąć jedynie wybranych pracowników sfery publicznej z pominięciem pracowników pomocy społecznej - Federacja wystosowała apel do Premiera RP oraz koalicyjnych partii tworzących rząd. Wkrótce zaproponujemy kolejne wspólne działania dotyczące równego traktowania pracowników służb publicznych."
Pełna treść listu o podwyżki do premiera Donalda Tuska w formacie PDF
Depesza PAP o liście do premiera D. Tuska
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej zaapelowała do premiera Donalda Tuska o ustawowe rozwiązania dotyczące podwyżek wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej. Według Federacji wdrażanie programów społecznych wymaga odpowiednio wynagradzanych kadr.
PFZ PSiPS zwróciła się do premiera Donalda Tuska o wprowadzenie systemowych rozwiązań dotyczących wynagradzania pracowników socjalnych.
„Wiedząc, iż Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt ustawowego podniesienia płac pracowników pomocy społecznej w formie dodatków do pensji, liczymy że zostanie on zrealizowany, co wprawdzie nie zakończy niezbędnej debaty w zakresie wprowadzenia systemowych rozwiązań dotyczących wynagradzania, jednak jest pierwszym i potrzebnym krokiem do powstrzymania dalszych negatywnych konsekwencji dla udzielanej pomocy społecznej” – napisał przewodniczący Federacji Paweł Maczyński.
Maczyński zaznaczył, że federacja sprzeciwia się pominięciu pracowników pomocy społecznej w zapowiadanych i ogłoszonych podwyżkach dla jedynie wybranych pracowników sfery publicznej. Przypomniał też, że pracownicy pomocy społecznej, nie tylko realizują zadania powierzane im przez jednostki samorządu terytorialnego, ale także wypełniają szereg zadań ustawowych.
„Nie możemy zgodzić się z uzasadnieniem dla wyróżnienia w zakresie podwyżek tylko pracowników państwowej sfery budżetowej i pominięcia w nich pracowników samorządowych realizujących ustawowo wprowadzane zadania publiczne” – wskazał Maczyński.
W apelu zwrócono też uwagę, że do wdrożenia każdego, najbardziej nawet oczekiwanego programu społecznego niezbędne jest zapewnienie dobrze przygotowanych kadr pomocy społecznej. Wymaga, to zdaniem Federacji, właściwego wynagradzania pracowników.
źródło depeszy SS PAP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat