Wicepremier Kosiniak-Kamysz potwierdził 20% podwyżki w 2024 r. dla żołnierzy WP i pracowników cywilnych MON. 30% będą dla pracowników szkół podległych MON. Co z wyrównaniem? Będzie od 1 stycznia 2024 r.? Na dziś także premier potwierdził same podwyżki.
Wicepremier Kosiniak-Kamysz w sobotę potwierdził 20% podwyżki dla żołnierzy WP, wojskowych pracowników cywilnych i wszystkich instytucji podległych MON. Są też podwyżki dla szkół podległych MON.
Obietnica podwyżek - Tusk i Kosiniak
W sobotę wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił też o tym, że jego formacja w nowym rządzie bierze odpowiedzialność za obronność, rolnictwo,infrastrukturę oraz rozwój i technologię.
"To są wielkie obszary odpowiedzialności dotyczące bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa narodowego, gospodarczego, żywieniowego" - ocenił.
"Kontynuujemy wdrażanie naszego programu ogłoszonego w expose przez pana premiera Tuska, programu całego rządu" - podkreślił Kosiniak-Kamysz i przypomniał, że w piątek w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o przekazaniu 5 mld euro dla Polski - a wizytę premiera nazwał sukcesem.
Z ostatniej chwili! WAŻNE! Przed obradami Sejmu 19 grudnia 2023 r. D. Tusk potwierdził podwyżki 30% dla nauczycieli i 20% dla mundurowych (żołnierze, policjanci, celnicy). Informacje z konferencji w poniższym artykule:
Co z obietnic wdrożymy w życie?
Władysław Kosiniak-Kamysz: spełnione zostaną obiecane 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli, ale również 20-procentowe podwyżki w sferze usług publicznych od nowego roku. "Jako minister obrony narodowej chcę też poinformować, że 20-procentowe podwyżki dotyczą żołnierzy Wojska Polskiego, dotyczą pracowników cywilnych, dotyczą wszystkich instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej" - przekazał. "A 30-procentowe podwyżki dotyczą szkół - tam, gdzie są szkoły wojskowe, uczelnie wyższe, akademie wojskowe, gdzie też te podwyżki będą" – dodał.
O podwyżkach dla "mundurowych pisaliśmy także w poniższych artykułach:
Co zrobimy z programami poprzedniego rządu?
Kosiniak-Kamysz pytany był czy kontrakty zbrojeniowe zawarte przez rząd PiS będą kontynuowane. "Co do zasady, w obszarach energetyki i uzbrojenia mamy chęć kontynuowania kontraktów, żeby się nie zachować, jak nasi poprzednicy. Oni zerwali kontrakty na śmigłowce wielozadaniowe, przez co bezpieczeństwo Polski nie mogło być zapewnione w wyższym stopniu, dużo wcześniej" - odpowiedział.
"My chcemy kontynuować w tym obszarze to, co dobre i naprawić niedociągnięcia. Minister Paweł Bejda, który odpowiada za nadzór nad procesem modernizacji armii, sferą zakupów, różnego rodzaju kontraktów, dokonuje analizy, przeglądu" - powiedział. "Co do zasady jest chęć kontynuacji, co nie zmienia faktu, że szczególnie te, zawierane po 15 października kontrakty będą przedmiotem naszej analizy" - poinformował.
"To naturalne, że każda władza ma prawo przeanalizować decyzje swoich poprzedników", ale, jak dodał, "tu jest chęć współpracy z prezydentem i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego". "To bardzo ważne, żebyśmy budowali wspólną strategię mimo różnic politycznych, które są i nie widzę powodów, dla których taka analiza i współpraca stały przeciwko sobie. Co do zasady jesteśmy zwolennikami kontynuacji".
Co z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.
Czy żołnierze otrzymają wyrównanie? Obietnice wyrównania od 1 stycznia 2024 r. otrzymali nauczyciele. Naszym zdaniem trudno sobie wyobrazić, aby żołnierze zostali potraktowani inaczej. W tej samej sytuacji są policjanci. Także w ich przypadku prawdopodobne są wyrównania od 1 stycznia 2024 r. Nowy rząd nie będzie na początku swojej działalności wchodził w niezadowolenie policjantów, żołnierzy i służb mundurowych.