Budżetówka: Od kiedy wyrównanie? Bo w 2024 r. podwyżki o 20% dla żołnierzy i pracowników cywilnych MON są już pewne

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Wicepremier: Potwierdzam 20% podwyżki dla wszystkich w wojsku. Są też podwyżki 30% w szkołach MON / Shutterstock

Wicepremier Kosiniak-Kamysz potwierdził 20% podwyżki w 2024 r. dla żołnierzy WP i pracowników cywilnych MON. 30% będą dla pracowników szkół podległych MON. Co z wyrównaniem? Będzie od 1 stycznia 2024 r.? Na dziś także premier potwierdził same podwyżki.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz w sobotę potwierdził 20% podwyżki dla żołnierzy WP, wojskowych pracowników cywilnych i wszystkich instytucji podległych MON. Są też podwyżki dla szkół podległych MON.

Obietnica podwyżek - Tusk i Kosiniak

W sobotę wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił też o tym, że jego formacja w nowym rządzie bierze odpowiedzialność za obronność, rolnictwo,infrastrukturę oraz rozwój i technologię. 

"To są wielkie obszary odpowiedzialności dotyczące bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa narodowego, gospodarczego, żywieniowego" - ocenił.

"Kontynuujemy wdrażanie naszego programu ogłoszonego w expose przez pana premiera Tuska, programu całego rządu" - podkreślił Kosiniak-Kamysz i przypomniał, że w piątek w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o przekazaniu 5 mld euro dla Polski - a wizytę premiera nazwał sukcesem.

Z ostatniej chwili! WAŻNE! Przed obradami Sejmu 19 grudnia 2023 r. D. Tusk potwierdził podwyżki 30% dla nauczycieli i 20% dla mundurowych (żołnierze, policjanci, celnicy). Informacje z konferencji w poniższym artykule:

Co z obietnic wdrożymy w życie?

Władysław Kosiniak-Kamysz: spełnione zostaną obiecane 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli, ale również 20-procentowe podwyżki w sferze usług publicznych od nowego roku. "Jako minister obrony narodowej chcę też poinformować, że 20-procentowe podwyżki dotyczą żołnierzy Wojska Polskiego, dotyczą pracowników cywilnych, dotyczą wszystkich instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej" - przekazał. "A 30-procentowe podwyżki dotyczą szkół - tam, gdzie są szkoły wojskowe, uczelnie wyższe, akademie wojskowe, gdzie też te podwyżki będą" – dodał.

O podwyżkach dla "mundurowych pisaliśmy także w poniższych artykułach:

Co zrobimy z programami poprzedniego rządu?

Kosiniak-Kamysz pytany był czy kontrakty zbrojeniowe zawarte przez rząd PiS będą kontynuowane. "Co do zasady, w obszarach energetyki i uzbrojenia mamy chęć kontynuowania kontraktów, żeby się nie zachować, jak nasi poprzednicy. Oni zerwali kontrakty na śmigłowce wielozadaniowe, przez co bezpieczeństwo Polski nie mogło być zapewnione w wyższym stopniu, dużo wcześniej" - odpowiedział.

"My chcemy kontynuować w tym obszarze to, co dobre i naprawić niedociągnięcia. Minister Paweł Bejda, który odpowiada za nadzór nad procesem modernizacji armii, sferą zakupów, różnego rodzaju kontraktów, dokonuje analizy, przeglądu" - powiedział. "Co do zasady jest chęć kontynuacji, co nie zmienia faktu, że szczególnie te, zawierane po 15 października kontrakty będą przedmiotem naszej analizy" - poinformował.

"To naturalne, że każda władza ma prawo przeanalizować decyzje swoich poprzedników", ale, jak dodał, "tu jest chęć współpracy z prezydentem i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego". "To bardzo ważne, żebyśmy budowali wspólną strategię mimo różnic politycznych, które są i nie widzę powodów, dla których taka analiza i współpraca stały przeciwko sobie. Co do zasady jesteśmy zwolennikami kontynuacji".

Co z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

Czy żołnierze otrzymają wyrównanie? Obietnice wyrównania od 1 stycznia 2024 r. otrzymali nauczyciele. Naszym zdaniem trudno sobie wyobrazić, aby żołnierze zostali potraktowani inaczej. W tej samej sytuacji są policjanci. Także w ich przypadku prawdopodobne są wyrównania od 1 stycznia 2024 r. Nowy rząd nie będzie na początku swojej działalności wchodził w niezadowolenie policjantów, żołnierzy i służb mundurowych.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...