REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zarobki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Ta grupa pracowników znowu straci finansowo. Przepisy są bezlitosne, a pracownicy rozczarowani. Kto dostanie mniejszy wpływ na konto?

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Najniższe wynagrodzenie 2025: ile brutto w umowie i netto do wypłaty na rękę? Ile można potrącić z płacy minimalnej?

Jak co roku mamy podwyżkę minimalnego wynagrodzenia za pracę (zwanego też najniższą krajową lub płacą minimalną). Od 1 stycznia 2025 r. najniższe dopuszczalne prawem wynagrodzenie dla pracownika zatrudnionego na cały etat wzrosło do kwoty 4666 zł brutto. Wyższa jest także od nowego roku minimalna stawka godzinowa. Ile wynosi w 2025 r. płaca minimalna netto i brutto? Ile można potrącić z minimalnego wynagrodzenia?

Kodeks pracy do zmiany. Dowiemy się o wynagrodzeniach naszych koleżanek i kolegów z pracy

Kodeks pracy ujawni wynagrodzenia. Kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach i nie wiedzą, czy ze względu na płeć oferta wynagrodzenia składana im przez pracodawcę jest zaniżana. Wprowadzenie jawności wynagrodzeń w ofertach pracy ma to zmienić. Jest już odpowiedni projekt zmian.

REKLAMA

5 milionów pracowników odczuje te zmiany na kontach. W dniu wejścia w życie nowych przepisów zmieni się ich sytuacja. To początek dużej reformy

Skutki planowanej reformy prawa pracy odczuje 5 milionów pracowników. Odczują je również pracodawcy – będą mieli więcej pracy i większe wydatki. Jak zwykle więc, gdy jedna strona korzysta, druga będzie musiała stracić.

Wyższe odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe dla nauczycieli. MEN podniósł niektórym świadczenia aż o 60 proc.

MEN zapowiada reformę. Będą zmiany w odprawie emerytalno-rentowej dla nauczycieli i w nagrodach jubileuszowych. W niektórych przypadkach wzrost aż o 60 proc. Znowelizowane przepisy szybko wejdą w życie.

Dlaczego nauczyciele dostali niższe przelewy? Pieniądze w większości przypadków będzie można odzyskać, ale trzeba wiedzieć jak

Część nauczycieli otrzymała w listopadzie i grudniu 2024 roku niższe przelewy, niż się spodziewali. Było to niemiłe zaskoczenie. Pieniądze można jednak nadal odzyskać. Trzeb jednak wiedzieć, jak to zrobić.

Prawie 3500 złotych dodatkowego dochodu. W 2025 roku ta kwota wzrosła o ponad 200 złotych. Kto może na tym skorzystać?

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie, a wraz z nią zmieni się szereg limitów i wskaźników. Jeden z nich osiągnie poziom 3499,50 złotych. I choć pozwoli to więcej zarobić, to trzeba też będzie zapłacić wyższy podatek.

REKLAMA

W 2025 roku ZUS weźmie od nas więcej pieniędzy. Wszystko za sprawą wzrostu tej kwoty. Aż o ponad 25.000 złotych. Ile zapłacimy?

W 2025 roku kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek jest wyższa, niż w 2024 roku. To oznacza, że trzeba będzie wpłacić więcej składek do ZUS. Kto odpowiada za kontrolowanie kwoty rocznej podstawy wymiaru składek?

Ile za godzinę w 2025 r.? Do jakich umów cywilnoprawnych ma zastosowanie minimalna stawka godzinowa? Jakie są obowiązki stron?

Minimalna stawka godzinowa od umów cywilnoprawnych 2025 roku została już ustalona i będzie wynosiła 30,50 zł. Do jakich dokładnie umów ma zastosowanie minimalna stawka godzinowa? Jakie są zasady zawierania umów?

Ile w 2025 r. wynosi pensja opodatkowana 32% podatkiem PIT? 7000? 8000? 9000? [brutto i netto]

Od jakiej pensji w 2025 r. "wychodzisz" ze stawki 12% (PIT) i wpadasz w PIT 32%? Powyżej jakiej wypłaty brutto i netto?

Zmiany w wynagrodzeniach pracowników samorządowych. Koniec dodatku stażowego dla pracowników pomocniczych i obsługi? Sprawdź dlaczego

W wynagrodzeniach pracowników samorządowych będą kolejne zmiany. Jednak czy uda się zapobiec ich spłaszczeniu, a pracownicy pomocniczy i obsługi stracą dodatek stażowy? Samorządowcy przedstawili swoje propozycje zmian.

Te informacje o pracownikach pracodawcy muszą przekazać komornikowi jeszcze przed świętami. Ale czy każdy o tym pamięta i wie jakie?

Pod koniec roku kalendarzowego świadczenia z ZFŚS te często trafiają na konta pracowników, a pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki wobec komorników. Jednak nie zawsze o tym pamiętają i nie zawsze się z nich wywiązują. Co należy zrobić?

Ekspert BCC: Należy jak najszybciej wznowić merytoryczny dialog nt. wprowadzenia dyrektywy o jawności wynagrodzeń i zminimalizować potencjalne ogniska konfliktów w miejscach pracy

Ekspert BCC: Należy jak najszybciej wznowić merytoryczny dialog nt. wprowadzenia dyrektywy o jawności wynagrodzeń i zminimalizować potencjalne ogniska konfliktów w miejscach pracy. Co zmienia? Jakie obowiązki nakłada na pracodawców?

Trudno w to uwierzyć, ale są pracownicy budżetówki bez 13-ki. Ma się to zmienić

Poszkodowani są pracownicy kultury. Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej tzw. trzynastki nie przysługują pracownikom instytucji kultury. Możliwość zmian zapowiedziało ministerstwo kultury.

W 2025 r. z umów o pracę usuwasz zakaz ujawnienia pensji przez pracownika [Projekt nowelizacji kodeksu pracy]

W 2025 r. (II połowa) zasadą stanie się jawność wynagrodzeń. Oznacza to nielegalność wszelkich zakazów w umowach o pracę zakazów ujawniania pensji przez pracowników. Tak samo jest w przypadku regulaminów wynagradzania. 

[Projekt] Zmiany w wynagrodzeniach niektórych osób zatrudnionych w szkole w 2025 r. Ile zarobi egzaminator-weryfikator oraz operator pracowni informatycznej?

[Projekt] Zmiany w wynagrodzeniach niektórych osób zatrudnionych w szkole w 2025 r. Ile zarobi egzaminator-weryfikator oraz operator pracowni informatycznej. 25 listopada 2024 r. do opiniowani trafił projekt rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów oraz innych osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów.

525,4 tys. wniosków w ciągu 18 dni. Polacy szturmem rzucili się po nową ulgę z ZUS

1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy w Polsce mogą składać do ZUS wnioski o wakacje składkowe. Ulga dotyczy tych, którzy są wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do dziewięciu osób. W ciągu zaledwie 18 dni ZUS przyjął 535,4 tys. wniosków – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czym są wakacje składkowe i kto może ubiegać się o ulgę? Wyjaśniamy.

Płaca minimalna mocno się zmieni. Pracodawcy zapłacą więcej, bo wysokość minimalnej krajowej zostanie powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem

Reforma płacy minimalnej odbije się na pracodawcach. Nowe regulacje zakładają bowiem, że wysokość najniższej krajowej będzie funkcjonowała jak wynagrodzenie zasadnicze. Przyjęto też rozwiązanie, które zakłada powiązanie najniższej krajowej z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Zwiększą się również kary dla pracodawców.

Płaca minimalna płatna zawsze do 10 dnia następnego miesiąca. Nowe przepisy to także wyższe kary grzywny dla pracodawców

Idą zmiany w przepisach o minimalnej stawce godzinowej. Z nowych regulacji wynika, że pracodawcy będą musieli pilnować wypłaty wynagrodzenia, tj. wypłaty pensji wynikające z wysokości minimalnej stawki godzinowej będą musiały być dokonywane niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Wyższe będą też kara za nieprzestrzeganie przepisów.

Płaca minimalna do 10 dnia każdego miesiąca. Wejdzie nowy obowiązek ważny dla pracowników i pracodawców

Chodzi o przepisy o minimalnej stawki godzinowej. Z nowych regulacji wynika, że pracodawcy będą musieli pilnować wypłaty pensji, tj. wypłaty wynagrodzenia wynikające z wysokości minimalnej stawki godzinowej będą musiały być dokonywane niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Wzrosną też kara za nieprzestrzeganie przepisów.

Nowa płaca minimalna - powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym

Pojawią się istotne zmiany w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe regulacje zakładają bowiem m.in. powiązanie płacy minimalnej z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym. Zmiany dotyczą także przepisów w zakresie minimalnej stawki godzinowej.

Kolejna podwyżka dla tych pracowników. Niezależna od szefa i niewymagająca zmiany umowy. Już od 1 stycznia 2025 roku

Kolejna podwyżka dla tych pracowników. Niezależna od szefa i niewymagająca zmiany umowy. Już od 1 stycznia 2025 roku. Wysokość dodatku jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby godzin pracy w danym miesiącu.

Średnio 7330 złotych – tyle zarabiają najlepiej wynagradzani absolwenci studiów wyższych w Polsce. W pierwszym roku po ukończeniu studiów. Nie zgadniesz w jakim zawodzie.

Średnio 7330 złotych – tyle zarabiają najlepiej wynagradzani absolwenci studiów wyższych w Polsce w pierwszym roku po ukończeniu studiów. Nie mają problemu ze znalezieniem pracy, a ich wypłata to więcej niż przeciętna wynagrodzeń w powiatach ich zamieszkania.

Płaca minimalna 2025 - ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Płaca minimalna w 2025 roku wzrośnie do 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto, na rękę. Rząd zdecydował się podnieść nieco minimalne wynagrodzenie na przyszły rok, w stosunku do wcześniejszej zapowiedzi. Choć Rada Dialogu Społecznego nie doszła do porozumienia w tej sprawie, Rada Ministrów podjęła więc decyzję, która pozytywnie zaskoczyła wielu pracowników.

2000 złotych dodatku do wynagrodzenia. Posłowie podjęli decyzję w sobotę. Pieniądze trafią do pracowników socjalnych

2000 złotych jednorazowego dodatku do wynagrodzenia. Pieniądze trafią do pracowników socjalnych, którzy od 16 września 2024 r. pracują z osobami poszkodowanymi powodzią. Posłowie podjęli decyzję w sobotę.

Wyższe dodatki i nagrody oraz dłuższy urlop dla pracowników. Wszystko dzięki nowym zasadom naliczania stażu pracy. Od kiedy?

Pracownicy dostaną wyższe dodatki stażowe i nagrody oraz dłuższy urlop. Zależą one bowiem od ich stażu pracy, którego zasady naliczania lada moment się zmienią. Czy wiesz na czym polegają zmiany i od kiedy będą obowiązywały?

ZUS: Jak rozwój sztucznej inteligencji wpływa na ochronę danych osobowych? Co zmienią nowe unijne przepisy - Dyrektywa NIS 2?

W jaki sposób instytucje chronią się przed cyberatakami, jak wykorzystują sztuczną inteligencję i co zmieniają nowe unijne przepisy w zakresie cyberbezpieczeństwa? Te zagadnienia będą poruszane podczas seminarium „Czas wyzwań – projektowanie systemów AI oraz wdrożenie NIS2 w organizacji”. Konferencja odbędzie się 9 października 2024 r., w godz. od 10.00 do 14.00, w Oddziale ZUS w Chorzowie.

Jak zmienią się odszkodowania, dodatki, odprawy i inne świadczenia od 1 stycznia 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 4666 zł. Wraz z wysokością płacy minimalnej zmieni się wysokość niektórych świadczeń przewidzianych w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Jaka będzie ich wysokość?

Nie 4626 zł, a 4666 zł. Tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2025 r. Projekt czeka na podpis premiera

Nie 4626 zł, a 4666 zł. Tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2025 r. Projekt czeka na podpis premiera. Z aktualnej wersji projektu rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. wynika, że od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 4666 zł, a minimalna stawka godzinowa 30,50 zł. 

4626 zł od 1 stycznia 2025 r.? Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji

Rada Ministrów ma czas do 15 września 2024 r. na przyjęcie rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić  4626 zł, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł.

6000 zł brutto ile to netto [WYLICZENIA]

6000 zł brutto ile to netto? Ile to będzie dla osób poniżej 26 roku życia? Jak bardzo zmieni się tak kwota dla osób powyżej 26 roku życia? Ile wynoszą składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne od tej kwoty? 

5000 zł brutto ile to netto [WYLICZENIA]

5000 zł brutto ile to netto? Ile "na rękę" dostanie osoba poniżej 26 roku życia? Jak bardzo zmieni się tak kwota dla osób powyżej 26 roku życia? Ile wynoszą składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne od tej kwoty? 

4000 zł brutto ile to netto [WYLICZENIA]

4000 zł brutto ile to netto? Ile to będzie dla osób poniżej 26 roku życia? Jak bardzo zmieni się tak kwota dla osób powyżej 26 roku życia? Ile wynoszą składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne? 

Nauczyciele z tych miast mogą liczyć na wyrównanie. Od stycznia do sierpnia 2024 roku to od 3830,40 złotych do 4732 złotych

Nauczyciele z tych miast mogą liczyć na wyrównanie. Od stycznia do sierpnia 2024 roku od 3830,40 złotych do 4732 złotych. Niezależnie od naliczonej subwencji. Dużym problemem jest to, że przepisy nie regulują wprost tego, jak należy postępować w tego rodzaju sytuacjach.

Płaca minimalna w 2025 roku. Jaka kwota trafi na konta pracowników?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała bowiem wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, "na rękę", czyli jaka rzeczywiście kwota trafi na konta pracowników.

Dyrektora nie można motywować bardziej niż nauczyciela. W 2024 roku organy nadzoru ponownie stają po stronie nauczycieli. Trzeba płacić tak samo.

Dyrektora nie można motywować bardziej niż nauczyciela. W 2024 roku organy nadzoru stają po stronie nauczycieli. Trzeba płacić tak samo. Dodatek motywacyjny nie jest obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia i ma być związany z jakością pracy, a nie zajmowanym stanowiskiem.

1000 zł dodatku dla kolejnej grupy pracowników. Zainterweniowały samorządy. Wypłata powinna być jak najszybciej, ale co to znaczy?

Będzie kolejne 1000 zł dodatku dla pracowników pomocy społecznej? W tej sprawie zainterweniowały samorządy. Wypłata powinna nastąpić jak najszybciej by pozostać w zgodzie z przepisami Kodeksu pracy i zapobiec odpływowi pracowników do innych jednostek.

Jawność wynagrodzeń w UE. Już teraz organizacje powinny zacząć przygotowania do dyrektywy płacowej

Jawności wynagrodzeń, czyli dyrektywa płacowa zacznie obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Już teraz organizacje powinny zacząć się przygotowywać na jej nadejście – zwłaszcza te zatrudniające ponad 150 pracowników. Na te firmy bowiem prawo nakłada najpoważniejsze obowiązki dotyczące raportowania wysokości wynagrodzeń.

Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja zapadnie 22 sierpnia. To będzie koniec spłaszczenia wynagrodzeń?

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

Pracodawca będzie musiał zapłacić za spóźnioną wypłatę. Czy pracownicy dostaną odsetki już w 2025 r.? Trwają prace nad zmianami

Pracodawca zapłaci pracownikowi za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. Czy pracownicy dostaną odsetki już w 2025 r.? Trwają prace nad projektem. Będą nowe wykroczenia, przestępstwa, a co najważniejsze dla pracowników, odsetki.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Co z wynagrodzeniem nauczycieli za wycieczki? MEN mówi jasno – nie należy się. Kto pojedzie na wycieczki w roku szkolnym 2024/2025?

Podróże z klasą. Co dalej z wynagrodzeniem nauczycieli za wycieczki? MEN mówi jasno – nie ma podstaw do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia. Karta wycieczki to polecenie służbowe dyrektora i wypłaca się normalne wynagrodzenie.

Mniejsza ulga na wakacyjne dopłaty. Przepisy się zmieniły i na konta trafi mniej pieniędzy, bo trzeba zapłacić podatek.

Mniejsza ulga na wakacyjne dopłaty. Przepisy się zmieniły i znacznie więcej pracowników musi zapłacić podatek. To zaś oznacza, że na ich konta trafi mniej pieniędzy. Kto straci?

Tego komornik nie zabierze dłużnikowi. Zmieniają się kwoty wolne od potrąceń. Co dalej z alimentami?

Tego komornik nie zabierze dłużnikowi. Od lipca zmieniają się kwoty wolne od potrąceń, których wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia. A co z alimentami? Sprawdź, kto ma powody do obaw.

3225 zł - tyle będzie można dorobić od 1 lipca. Wzrasta limit przychodu dla działalności nierejestrowanej.

3225 zł - tyle będzie można dorobić od 1 lipca. Zmienia się limit przychodu dla działalności nierejestrowanej. Stanie się tak, bo jego wysokość jest uzależniona do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od tego dnia będzie wynosiło 4300,00 zł. Od początku swojego istnienia, czyli od 2018 r. limit wzrósł aż o 2175,00 zł!

Komornik będzie mógł zabrać mniej wynagrodzenia. Którzy dłużnicy skorzystają? Sprawdź komu i ile zostanie na koncie.

Już od lipca komornik będzie mógł zabrać mniej wynagrodzenia. Jednak nie każdy dłużnik zaoszczędzi. Zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia, a wraz z nią kwota wolna od potrąceń. Ale alimenty trzeba będzie potrącań po staremu.

Szykuje się rewolucja. Resort pracy chce zaostrzenia kar za spóźniania w wypłatach pensji

Ministerstwo Pracy planuje działania mające na celu ograniczenie patologii związanych z opóźnianiem wypłat wynagrodzeń pracownikom. W grę może wchodzić podwyżka kar dla pracodawców, ale losy projektu zależą od premiera. 

REKLAMA