Pseudokibice oskarżeni o czerpanie korzyści z prostytucji, pobicia. Sąd rozpatruje apelacje

oprac. Olga Papiernik
rozwiń więcej
Pseudokibice na celowniku prokuratury / Pseudokibice na celowniku prokuratury / ShutterStock

Sąd drugiej instancji rozpatruje prawie trzydzieści apelacji w sprawie dużej grupy pseudokibiców z Białegostoku, oskarżonych o różne przestępstwa, w tym publiczne propagowanie faszyzmu i udział w tzw. ustawkach. Obie strony zaskarżyły nieprawomocne wyroki.

W środę przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpoczęło się postępowanie odwoławcze. Obrońcy wygłosili mowy końcowe, a w piątek swoje stanowisko przedstawi prokurator. Możliwe jest, że sąd odroczy ogłoszenie wyroku.

Wyroki 

W lipcu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał nieprawomocnie 21 osób. Dwie osoby otrzymały kary 3 i 4 lat więzienia bez zawieszenia, a pozostali otrzymali wyroki od roku do dwóch lat w zawieszeniu, grzywny i nawiązki. Wobec jednej osoby postępowanie zostało umorzone z powodu przedawnienia.

Apelacje

Wyrok stał się prawomocny dla trzech oskarżonych, ale wobec pozostałych dziewiętnastu wpłynęły apelacje. Prokurator zaskarżył wyrok pierwszej instancji dla wszystkich dziewiętnastu, a obrońcy złożyli apelacje dla dziewięciu oskarżonych.

Zarzuty

Oskarżeni, w wieku około 30-40 lat, byli oskarżeni o kilkadziesiąt czynów z lat 2009-2013, w tym działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, bójki z innymi pseudokibicami, propagowanie faszyzmu i inne przestępstwa.

Sprawa dotyczy zarzutów działania w trzech zorganizowanych grupach przestępczych powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców Jagiellonii Białystok i działających w tym środowisku skinheadów.

Dowody

Głównymi dowodami w sprawie były zeznania dwóch dawnych członków tej grupy, osądzonych w innych procesach. Sąd pierwszej instancji uznał, że w ramach ruchu pseudokibicowskiego Jagiellonii działała zorganizowana grupa przestępcza.

Inny proces

Podobny proces, ale dotyczący ponad 40 oskarżonych, zbliża się do końca przed Sądem Okręgowym w Białymstoku. Prokurator, który chce dla wszystkich tych osób kar od siedmiu lat do półtora roku więzienia bez zawieszenia, już wygłosił swoją mowę końcową. W czerwcu swoje mowy końcowe mają wygłosić obrońcy i sami oskarżeni.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...