Straż graniczna będzie mogła zatrzymać dowód rejestracyjny
REKLAMA
REKLAMA
MSWiA proponuje rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, o funkcjonariuszy Straży Granicznej. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 13 listopada 2017 r.
REKLAMA
Nowelizacja rozporządzenia wynika z konieczności uwzględnienia nowych uprawnień Straży Granicznej w zakresie kontroli pojazdów, przyznanych na skutek nowelizacji Kodeksu drogowego z 15 września 2017 r. Strażnik graniczny będzie mógł zatrzymać dowód rejestracyjny w takich samych przypadkach, w jakich robi to funkcjonariusz policji.
REKLAMA
Obecny stan prawny przewiduje, że w przypadku kontroli drogowej i stwierdzenia przez strażnika granicznego wystąpienia przesłanek do odebrania dowodu rejestracyjnego, musi on powiadomić właściwą miejscowo jednostkę Policji o konieczności zatrzymania dowodu. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, brak tego obowiązku przyczyni się do ograniczenia kosztów działań i na szybkość całej procedury. Funkcjonariusze Policji nie będą musieli więc przyjeżdżać na miejsce tylko po to by zatrzymać dowód rejestracyjny.
Ponadto wskazano, że nowe uprawnienia strażników granicznych wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym dzięki zwiększonej liczbie kontroli drogowych przeprowadzanych właśnie m.in. przez strażników granicznych.
Kiedy zatrzymuje się dowód rejestracyjny?
Dowód rejestracyjny jest zatrzymywany w przypadku:
- stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
- zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy;
- zagraża porządkowi ruchu;
- narusza wymagania ochrony środowiska (np. dziurawy tłumik);
- stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;
- stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego w stopniu powodującym jego nieczytelność;
- uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego;
- stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;
- nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie;
- uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
Ważne jest to, że we wszystkich w/w przypadkach podmiot uprawniony do zatrzymania dowodu rejestracyjnego musi go zatrzymać – nie ma tu dowolności.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat