Opłata parkingowa może zostać pobrana tylko za parkowanie w wyznaczonych miejscach
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny sprawy, w której orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyglądał następująco. Kierowca zostawił swój pojazd w strefie płatnego parkowania, którą oznaczono znakami pionowymi D-44 i D-45, i na której umieszczono także znak pionowy D-18 "parking" z naklejką "płatny".
REKLAMA
Obszar strefy płatnego parkowania, w której kierowca zaparkował swój samochód, na dzień jego postoju nie miał oznaczonych stanowisk postojowych, a także nie wytyczono linii wyznaczającej pas postojowy (P-19).
Zobacz również: Prawo jazdy
Cały kłopot polegał na ustaleniu czy kierowca w sytuacji parkowania w strefie, w której nie było wyznaczonych miejsc postojowych, musiał uiścić opłatę parkingową, którą zgodnie z art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych (u.d.p.) pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo.
Opłata za postój tylko w wyznaczonych miejscach
REKLAMA
W toku postępowania administracyjnego sprawa kierowcy trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO uznało, że: obowiązek uiszczenia opłaty dodatkowej za parkowanie istnieje na całym wydzielonym obszarze stanowiącym strefę płatnego parkowania, tj. na każdej drodze publicznej w tej strefie.
Następnie sprawa trafiła do WSA w Gliwicach, który stwierdził, że pobór opłaty parkingowej może mieć miejsce tylko w przypadku postoju w strefie płatnego parkowania, na specjalnie wyznaczonym miejscu.
Jak dowodzi WSA, argumentacja SKO jest nieprawidłowa co jest spowodowanie nieprawidłową wykładnią wspomnianego już art. 13b ust.1 u.d.p. – SKO w procesie wykładni tego przepisu pomija zwrot w wyznaczonym miejscu, który w tym wypadku jest kluczowy dla rozstrzygnięcia sprawy.
Umieszczeniu tego zwrotu w omawianym przepisie oznacza, że ustawodawca chciał aby rozumieć go w ten sposób, że opłatę parkingową można pobierać tylko gdy postój ma miejsce w wyznaczonym miejscu do parkowania. Z tego wynika, że nie ma możliwości poboru opłaty parkingowej za postój w innym miejscu.
Wyznaczenie miejsca może odbyć się poprzez umieszczenie odpowiedniego znaku lub oznakowanie za pomocą linii.
Opracowano na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 lutego 2017 r., (I SA/Gl 1228/16)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat