REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą/ fot. Fotolia
Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 6 września 2017 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze do nowych przepisów Kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia. Premier określa w nim szczegółowe zasady dokonywania płatności w tym m.in. to jakie potwierdzenie dokonania przelewu kierowca powinien uzyskać.

Pomimo faktu, że nowelizacja kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia weszła w życie już 2 września 2017 r., mandat można zapłacić kartą dopiero od dnia dzisiejszego (06 września). Jest tak ponieważ dopiero teraz weszło w życie rozporządzenie Premiera regulujące szczegółowe zasady dokonywania płatności za pomocą kart płatniczych i innych instrumentów bezgotówkowych.

REKLAMA

Nowela kodeksu

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami kodeksu, grzywnę nałożoną mandatem karnym można zapłacić w formie bezgotówkowej pod warunkiem, że funkcjonariusz który ją nałożył będzie dysponował odpowiednim terminalem płatniczym. W tym miejscu zaznaczyć należy, że na starcie nie wszyscy funkcjonariusze zostali wyposażeni w terminale, co oznacza, że w przypadku nałożenia mandatu przez funkcjonariusza nieposiadającego terminalu, mandat należy zapłacić na starych zasadach.

Osoba, na którą został nałożony mandat karny będzie ma możliwość wyboru rodzaju płatności. Funkcjonariusz nakładający grzywnę powinien jednak poinformować ukaranego o możliwości zapłacenia mandatu kartą.

Zobacz też: Postępowanie wykroczeniowe

Możliwość skorzystania z bezgotówkowej formy uiszczenia grzywny mają nie tylko obywatele RP ale także obcokrajowcy co stanowi dość istotne ułatwienie. Do tej pory cudzoziemiec, który otrzymał mandat musiał opłacić go za pomocą gotówki bezpośrednio u funkcjonariusza, który ten mandat nałożył. Jeżeli nie posiadał przy sobie odpowiedniej ilości gotówki (PLN) to policjanci dowozili go do najbliższego bankomatu. Procedura ta była dość problematyczna i czasochłonna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz możliwości zapłaty mandatu kartą pojawiła się wspomniana możliwość za pomocą innych instrumentów bezgotówkowych. Do tej grupy instrumentów zaliczymy np. BLIK co oznacza, że za pomocą BLIK-a również zapłacimy mandat.

Druk mandatowy

REKLAMA

Druk mandatowy dzieli się na 5 części – części A,B,C,D,E. W sytuacji gdy ukarany mandatem zdecyduje się na jego zapłatę w formie bezgotówkowej, zostanie mu wydana wyłącznie część C i D. Na formularzu C funkcjonariusz zaznaczy pole płatność kartą lub innym instrumentem płatniczym.

Do części D ukarany mandatem powinien otrzymać potwierdzenia dokonania płatności. Będzie ono miało charakter pisemny i zostanie wydrukowane z terminala płatniczego. Uzyskanie potwierdzenia oznaczać będzie uiszczenie grzywny. Warto ten dokument zachować, ze względu dowodowych w ewentualnym postępowaniu wykroczeniowym.              

Aby zobaczyć jak wygląda druk mandatowy kliknij tutaj.

Z kodeksu wynika, że wszelkie koszty transakcji ponosić miał ukarany mandatem karnym. Okazuje się jednak, że sfinansowaniem urządzeń i pokryciem obsługi transakcji zajmie się Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) co oznacza, że ukarany mandatem nie poniesie dodatkowych kosztów. Jest to element programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej w ramach, którego KIR udostępnił już możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w niektórych urzędach.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1713 z późn. zm.)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1694)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najemca nie płaci za czynsz, niszczy mieszkanie. Jakie prawa ma wynajmujący Jak eksmitować nierzetelnego lokatora? MRiT rozważy zmianę przepisów

W odpowiedzi na interpelację poselską, minister rozwoju i technologii poinformował, że w przypadku podjęcia prac legislacyjnych nad zmianami w ustawie o ochronie praw lokatorów, rozważy zmianę procedury wypowiadania umowy najmu z powodu zalegania z opłatami z tytułu czynszu i opłat niezależnych od właściciela oraz niszczenia lokalu przez lokatora.

Ceny OC i AC w 2025 roku. W których miastach i województwach najdrożej, a gdzie najtaniej? Co wpływa na wysokość składek kierowców?

Multiagencja ubezpieczeniowa CUK Ubezpieczenia opublikowała 8 kwietnia 2025 r. raport dotyczący cen ubezpieczeń AC i OC dla kierowców. Raport dotyczy I kwartału 2025 r. ale zawiera też prognozy na dalszą część roku.

Zapewnienia syntetyczne mogą ułatwić negocjacje: Jak działają?

Zapewnienia sprzedających będące swoistym parasolem ochronnym dla kupującego są jednym z kluczowych elementów dokumentacji transakcyjnej. Można zaryzykować stwierdzenie, że zapewnienia są obecnie standardem na rynku M&A i rzadko miewa się w dzisiejszych czasach do czynienia z transakcją, w toku której sprzedający nie składają kupującemu zapewnień.

Zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek stały z MOPS w 2025 r. [PRZYKŁAD]

Zasiłek stały i zasiłek pielęgnacyjny to ważne formy wsparcia m.in. osób starszych i niepełnosprawnych. Komu przysługują te świadczenia? Czy można je łączyć? Co zmieniło się w 2025 r.? Oto ważne informacje i prosty przykład!

REKLAMA

Wybory prezydenckie 2025. System e-Wybory już działa. Jak dopisać się online do spisu wyborców będąc za granicą

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało 10 kwietnia 2025 r., że system e-Wybory w wyborach prezydenckich jest już otwarty. To usługa elektroniczna na stronie https://ewybory.msz.gov.pl, dzięki której wyborcy za granicą mogą zgłosić się do spisu wyborców sporządzanych przez konsulów bez wychodzenia z domu.

Pilot rządowych samolotów: teraz przed każdym lotem HEAD samolot podlega drobiazgowej weryfikacji. Komisja bada sprawność każdego detalu "nawet gniazdka, zasilacza przy fotelu"

Procedury lotów prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu zostały zweryfikowane i napisane na nowo - powiedział w rozmowie z PAP pilot lotów HEAD z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego mjr Wojciech Filipowiak. Lekcję z katastrofy 10 kwietnia 2010 roku przepracowaliśmy; bezpieczeństwo przede wszystkim - podkreślił.

Nowy wiek emerytalny 55 lat dla jednej grupy? Ważny dokument jest już w Senacie

Represjonowani w PRL chcą emerytury od 55. roku życia. Do Senatu trafił ważny dokument, który może otworzyć nowy rozdział w historii polskiego systemu emerytalnego. Nie chodzi tu jednak o ogólną reformę, lecz o sprawiedliwość społeczną wobec ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski – a dziś zmagają się z konsekwencjami swoich wyborów.

Emerycie i rencisto nie daj się wkręcić! Oszustwo "na pracownika ZUS-u" - na czym polega

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami od oszustów do osób, które nawet nie pobierają jeszcze żadnego świadczenia. Podczas odebranych połączeń osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proponują umówienie się na spotkanie oferując pomoc przy przeliczeniu kapitału początkowego.

REKLAMA

ZUS: wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe – rok składkowy 2025/2026

Na PUE/eZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił indywidualne zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026. Otrzymali je płatnicy składek, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata 2022, 2023 i 2024 - poinformował 10 kwietnia 2025 r. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego.

PFRON: Osoba niepełnosprawna bez dodatku do prądu 600 zł. Przez jeden wymóg. Stopień znaczny i hospicjum nie pomogą

Do redakcji wpływają listy od osób niepełnosprawnych, które spełniają prawie wszystkie warunki otrzymania dodatku do prądu 100 zł od PFRON (kumulatywnie 600 zł). Niemożność (obiektywna) spełnienia jednak tylko jednego warunku powoduje definitywny brak prawa do tego dodatku. Nie ma znaczenia znaczny stopień niepełnosprawności, stałe orzeczenie, poważny stan zdrowia, zaświadczenia od lekarza ze szpitala. Dodatku do prądu przyznawanego przez PFRON nie otrzyma osoba niepełnosprawna (nawet ze stopniem znacznym, nawet podlegające leczeniu hospicyjnemu), jeżeli nie korzysta z terapii tlenowej prowadzonej przez jedną z przychodni akceptowanych przez PFRON. "Zwykły" lekarz, "zwykła" przychodnia nie wystarczą.

REKLAMA