Jak przewozić rower komunikacją miejską?
REKLAMA
REKLAMA
Przewożenie roweru w warszawskiej komunikacji miejskiej jest bezpłatne ponieważ rower traktowany jest jako bagaż. Rowerzysta musi jednak pamiętać o tym, że tak jak każdy inny pasażer, musi mieć przy sobie ważny bilet uprawniający go do przejazdu.
REKLAMA
Możliwości przewożenia roweru w komunikacji miejskiej nie należy nadużywać. Jak zaznacza Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, to jest przywilej a nie prawo.
Tylko w szczególnych okolicznościach
REKLAMA
Przede wszystkim rower można przewozić w komunikacji miejskiej jeżeli jest wolne miejsce. Rower można umieścić w miejscu gdzie ustawia się wózki inwalidzkie i wózki dziecięce. Należy jednak pamiętać o tym, że rowerzysta musi ustąpić miejsca osobie poruszającej się wózkiem inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym, na każde jej żądanie. Może to wiązać się nawet z koniecznością opuszczenia pojazdu.
Inną okolicznością, która uprawnia rowerzystę do przewozu roweru komunikacją miejską są warunki pogodowe. W przypadku szczególnie niesprzyjających warunków atmosferycznych (np. burze, śnieżyce itp.) rowerzysta ma prawo skorzystać z tej możliwości.
Zobacz również: Mandaty dla rowerzystów – 2017/2018 r.
Awaria roweru również uprawnia rowerzystę do skorzystania z możliwości przewiezienia roweru komunikacją.
Miejsce na rower
W autobusie lub niskopodłogowym tramwaju miejscem gdzie można ustawić rower na czas przejazdu, jest miejsce zastrzeżone dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Do takiego pojazdu należy wchodzić drugimi drzwiami.
W przypadku gdy rowerzysta chce przewieźć rower metrem, powinien on zrobić to w pierwszym lub w ostatnim wagonie. W pociągach SKM znajdują się piktogramy, które wskazują przedział dla pasażerów z rowerami albo z większymi bagażami.
Należy unikać przewożenia roweru w godzinach szczytu, zarówno tych porannych jak i popołudniowych. Łatwo w takich warunkach kogoś ubrudzić czy też potrącić. Należy ustawić się tak by nie utrudniać przejścia innych pasażerom. Nie powinno się też przewozić rowerów poza wyznaczonymi do tego miejscami.
Opracowano na podstawie:
Uchwała nr. XXVI/658/2016 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 21 kwietnia 2016 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat