Pasy bezpieczeństwa mają za zadanie ochronę przed skutkami zderzeń czołowych. Obowiązek korzystania z nich wynika z art. 39 u.p.r.d. Co do zasady obowiązek ten dotyczy wszystkich, zarówno kierowców jaki i pasażerów. Ustawodawca zwalnia jednak pewną grupę osób z tego obowiązku.
Zapinać pasów bezpieczeństwa nie musi:
- osoba mająca zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
- kobieta o widocznej ciąży;
- taksówkarz w trakcie przewożenia pasażera;
- instruktor jazdy w czasie szkolenia lub egzaminator podczas egzaminowania;
- policjant, żołnierz, funkcjonariusz ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SC-S, SW – podczas przewożenia osoby zatrzymanej;
- funkcjonariusz BOR na służbie;
- żołnierz Żandarmerii Wojskowej w czasie wykonywania czynności ochronnych;
- zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej;
- konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych;
- osoba chora lub niepełnosprawna przewożona na noszach lub na wózku inwalidzkim;
- dziecko poniżej 3 lat przewożone pojazdem kategorii M2 i M3 (pojazd przystosowany do przewozu ludzi i bagażu, mający mające więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy);
- dziecko przewożone na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Zaświadczenie o przeciwwskazaniu do używania pasów musi być wystawione imiennie. Ponadto musi znajdować się w nim adnotacja, że wskazana osoba nie może korzystać z pasów bezpieczeństwa. Policja nie ma uprawnień do oceny zasadności tego zaświadczenia – muszą bezwzględnie uznawać zawarte w nim zalecenia.
Jeżeli chodzi o zespół medyczny, brak obowiązku zapięcia pasów występuje tylko wtedy gdy ratownicy udzielają pomocy medycznej – w każdym innym wypadku muszą korzystać z pasów.
W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka.
Kara za niezapięcie pasów
Odpowiedzialnością za bezpieczeństwo swoje i pasażerów obarczony jest kierowca. Policjant może jednak ukarać także pasażera za niekorzystanie z pasa bezpieczeństwa. Za niezapięcie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy pomimo takiego obowiązku, grozi kara 100 zł i 2 punktów karnych.
Za przewożenie dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci grozi kara w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 1624 z późn. zm.)