Jak przewozić dziecko w samochodzie w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Jak przewozić dziecko w samochodzie w 2019 r.
REKLAMA
W ostatnim czasie zaszły istotne zmiany, jeżeli chodzi o przewóz dziecka w samochodzie. Najważniejszą z nich jest zniesienie granicy wieku, która wraz z granicą wzrostu wyznaczała konieczność korzystania z fotelika bezpieczeństwa. W starym porządku prawnym w foteliku przewożone było dziecko do 12 lat albo mierzące poniżej 150 cm.
Polecamy: Czas pracy kierowców Zagadnienia prawne i praktyczne
Kto musi jechać w foteliku
Od czasu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.), obowiązek przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, dotyczy dziecka mierzącego mniej niż 150 cm wzrostu. Należy zaznaczyć, że chodzi tutaj o transport pojazdami kategorii M1, N1, N2 i N3.
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Pojazdy kategorii M to pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób mające co najmniej cztery koła. Pojazdy kat. M1 mają nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy.
Pojazdy kategorii N to pojazdy samochodowe o co najmniej czterech kołach, przeznaczone do przewozu ładunków, w tym:
- N1 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t;
- N2 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 t, ale nieprzekraczającą 12 t;
- N3 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 12 t.
Fotelik samochodowy
REKLAMA
Rodzice lub opiekunowie prawni mają obowiązek dostosowania fotelika do masy i wzrostu dziecka. Fotelik ten powinien spełniać wymogi określone w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dzieci w pojeździe.
Foteliki bezpieczeństwa oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci, należy instalować w samochodzie zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.
Kiedy dziecko nie musi jechać w foteliku
Z obowiązku przewożenia dziecka z tyłu samochodu w foteliku zwolniono rodziców i opiekunów dziecka mierzącego więcej niż 135 cm, jeżeli ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z przewidzianymi warunkami. Konieczne jest jednak zapięcie pasów temu dziecku.
REKLAMA
Zwolnienie z omawianego obowiązku dotyczy także sytuacji przewozu trójki małych dzieci w samochodach, w których nie ma możliwość zainstalowania trzech fotelików z tyłu samochodu. W takim wypadku dziecko w wieku przynajmniej 3 lat może siedzieć pomiędzy dwójką dzieci siedzących w fotelikach, ale pod warunkiem, że zostało przypięte pasami bezpieczeństwa.
Dziecko nie musi jechać w foteliku także wtedy gdy lekarz wystawi mu zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do jego stosowania, jest przewożone taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).
Zakazy
Kierujący pojazdem ma absolutny zakaz:
- przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka;
- przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w samochodzie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa dla dziecka lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci;
- przewożenia mającego mniej niż 150 cm dziecka wzrostu na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego, poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci.
Przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci grozi mandatem w wysokości 150 zł i 6 punktami karnymi.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 1624 z późn. zm.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA