REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Redakcja
Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu? /Fot. Fotolia
Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Alkomat to urządzenie pozwalające na wykrycie obecności alkoholu we krwi na podstawie wydychanej próbki powietrza. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi dla uczestników ruchu drogowego w Polsce wynosi 0,2‰. Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu?

Alkomat

Zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego pojęcie „alkomat” rozumiane jest jako urządzenie elektroniczne służące do wykrywania obecności alkoholu i określania jego ilości we krwi na podstawie próbki wydychanego powietrza. Mierzy więc poziom trzeźwości u kierowców. Stąd też nazywany jest testerem trzeźwości.

REKLAMA

REKLAMA

Badanie alkomatem stanowi podstawowy sposób stosowany przez służby porządkowe (głównie Policję) zbadania poziomu trzeźwości kierowcy samochodu lub roweru. Policja dysponuje trzema rodzajami alkomatów: przesiewowym, podręcznym i stacjonarnym.

Alkomat przesiewowy to najprostsze urządzenie, pozwalające jedynie na wstępną kontrolę trzeźwości. Wynik otrzymany na podstawie tego badania nie może stanowić dowodu w postępowaniu karnym. Alkomat podręczny przeznaczony jest do dokonywania badania w terenie. Pomiar tym testerem nie gwarantuje prawidłowości wyników. Dlatego też powinien zostać powtórzony przy pomocy alkomatu stacjonarnego. Znajduje się on w komisariacie policji i może stanowić wiarygodny dowód w postępowaniu karnym, podstawę skazania. W tym celu należy wykonać badanie dwukrotnie i uzyskać zbliżone wyniki.

Zobacz również: Aktualny taryfikator punktów karnych 2014 r.

Obowiązek posiadania alkomatu

REKLAMA

Od 1 stycznia 2015 roku zmianie ulegną przepisy dotyczące karania pijanych kierowców. Jedną ze zmian jest wprowadzenie obowiązku posiadania alkomatu przez każdego kierującego pojazdem. Posiadanie podręcznego alkomatu ma przyczynić się do zmniejszenia liczby nietrzeźwych kierowców i zapewnienia większego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ma to rozwiązać problem tzw. przypadkowych nietrzeźwych, czyli osób, które wychodzą z założenia, że już są w stanie trzeźwości. Samobadanie przy pomocy alkomatu ma być sposobem na rozwianie wątpliwości, czy po wczorajszej imprezie mogę rano prowadzić. Ceny alkomatów kształtują się na poziomie od 50 do 500 zł. Alkomaty mają być przeznaczone do kontroli prewencyjnej, która uświadomi kierującym stan nietrzeźwości i powstrzyma ich przed prowadzeniem pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobny pomysł 1 lipca 2012 roku wprowadzono w życie we Francji. Obowiązek posiadania alkomatu mają tam wszyscy, począwszy od właścicieli pojazdów osobowych, przez kierowców ciężarówek, po kierujących motocyklami. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi we Francji to 0,5 promila.

Nałożony ustawowo obowiązek dotyczy posiadania alkomatu, nie zaś jego używania. Zmiany te mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Będą wprowadzane stopniowo. Ma to zapewnić wystarczający dostęp do urządzeń.

Kodeks wykroczeń i Kodeks karny

Rząd proponuje także szereg innych zmian. Prowadzenie bez uprawnień ma zostać przeniesione z Kodeksu wykroczeń do Kodeksu karnego. Stanie się więc nie wykroczeniem ale przestępstwem.

W polskim porządku prawnym zakaz prowadzenia pojazdów nie ma jednolitego charakteru prawnego. Przybiera postać zarówno środka karnego, orzekanego obok kary lub w razie odstąpienia od kary jak i środka probacyjnego, środka zabezpieczającego i wychowawczego. Orzekany jest wobec sprawców przestępstw lub wykroczeń skierowanych przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (m.in. spowodowanie wypadku drogowego lub katastrofy w komunikacji, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego czy dopuszczenie do ruchu pojazdu w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu ruchu). Do 2015 roku wskazane zachowanie penalizowane jest przez art. 87 kodeksu wykroczeń, zawarty w rozdziale o tytule: „Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji”. Jego treść brzmi: „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych". Karami grożącymi za takie zachowanie są: areszt, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Druga regulacja to art. 42 Kodeksu karnego: „Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji".

Zaostrzenie kar

Zaostrzeniu mają ulec kary za jazdę pod wpływem alkoholu, nie zmieni się jednak ich katalog. Obecnie zagrożenie karą utraty prawa jazdy wynosi od roku do 10 lat. Jest to dla sądu rozwiązanie fakultatywne. Od 2015 roku zagrożenie karą ma wynosić od 3 do 15 lat. Orzeczenie utraty prawa jazdy będzie dla sądu obligatoryjne. Osoba skazana po raz pierwszy zapłaci także nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej, z którego wypłacane są też świadczenia na rzecz ofiar wypadków drogowych. Dodatkową sankcją ma być publiczne ogłoszenie wyroku, zawierające nazwisko sprawcy. Kolejne zatrzymanie i ukaranie za jazdę po alkoholu będzie skutkowało bezwzględnym pozbawieniem wolności. Recydywista ponosił będzie karę w podwyższonej wysokości: pozbawienie prawa jazdy od 5 do 15 lat, nawiązka w wysokości od 10 do 100 tysięcy. Kara w zawieszeniu ma być tylko sytuacją wyjątkową, nie powszechną praktyką, co ma miejsce obecnie. Tak wysokie kary, które z pewnością staną się bardziej dotkliwe, mają pełnić funkcję odstraszającą i doprowadzić do wyeliminowania tolerancji dla pijanych kierowców.

Dożywotnie odebranie prawa jazdy

Rząd proponuje by osoby, które pod wpływem alkoholu spowodowały śmiertelny wypadek drogowy lub doprowadziły inną osobę do trwałego kalectwa, dożywotnio utraciły możliwość prowadzenia samochodu. Ma to następować automatycznie.

Polecamy serwis: Wykroczenia drogowe

Kalibracja

Pomysł wprowadzenia obligatoryjnego posiadania alkomatu budzi wiele kontrowersji. Alkomat, którego koszt zakupu wynosi kilka złotych, jest de facto jedynie zabawką. Jego wynik jest zupełnie niemiarodajny. Wyposażenie się w profesjonalne i funkcjonalne urządzenie to koszt około kilku tysięcy złotych. Sam zakup drogiego sprzętu nie gwarantuje jednak prawidłowości uzyskanych wyników. Należy pamiętać, że alkomat to tylko urządzenie elektroniczne, które przy częstym użytkowaniu może przestać należycie funkcjonować. Każdy alkomat powinien podlegać co jakiś czas kalibracji. W celu długiego i satysfakcjonującego korzystania z testera należy poddawać go okresowemu sprawdzaniu. Należy tego dokonać w odpowiednim serwisie. Kalibracja, czyli czynności służące wzorcowaniu przyrządu pomiarowego, ma na celu zapewnienie dokładności wskazań.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

REKLAMA

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

REKLAMA