REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi w 2014 r.

Monika Pązik
Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi w 2014 r. / Fot. Fotolia
Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi w 2014 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za nieprawidłowe pozostawienie pojazdu na drodze, utrudnianie ruchu czy zagrażanie bezpieczeństwu, właścicielowi grozi usunięcie pojazdu z drogi na jego koszt i odholowanie na parking strzeżony. Jaka będzie wysokość wskazanych opłat w 2014 r.?

Usunięcie pojazdu polega na sprawnym działaniu jednostek do tego wyznaczonych po otrzymaniu stosownej dyspozycji. Pojazd umieszcza się na specjalnie do tego przeznaczonych parkingach, położonych zazwyczaj na najbliższym obszarze od miejsca usunięcia. Dyspozycję do usunięcia wydaje funkcjonariusz bądź pracownik jednostki po upewnieniu się, ze istnieją ku temu odpowiednie przesłanki. Usunięcia pojazdu dokonuje się zazwyczaj na koszt właściciela, z wyjątkami wskazanymi w ustawie prawo o ruchu drogowym. Przepisy nakładają na organ administracji publicznej obowiązek wydania decyzji o zapłacie kosztów związanych z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu. W każdym jednak wypadku wymagane jest - bez względu na rodzaj rozstrzygnięcia - aby przed wydaniem decyzji organ administracji przeprowadził postępowanie wyjaśniające zmierzające do ustalenia wszystkich istotnych dla sprawy okoliczności (wyr. WSA w Olsztynie, II SA/Ol 94/13).

REKLAMA

Odstąpienie od usunięcia pojazdu

Na podstawie art. 130a ust. 2a ustawy prawo u ruchu drogowym można odstąpić od usunięcia pojazdu prze uprawnione do tego służby w przypadku, gdy przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu ustaną przyczyny jego usunięcia (np. pojawi się właściciel pojazdu). Jednakże w takiej sytuacji właściciel zobowiązany jest do zapłaty stosownej sumy pieniężnej związanej z przybyciem na miejsce służb odpowiedzialnych za usuwanie pojazdów z drogi.

Zobacz również: Co zrobić, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne?

Opłaty za usunięcie pojazdu i przechowanie na parkingu strzeżonym

W sytuacji, gdy pojazd jest pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, utrudnia ruch bądź zagraża w inny sposób bezpieczeństwu na drodze, wówczas przystosowane do tego służby drogowe usuwają pojazd z drogi na koszt właściciela oraz umieszczają go na strzeżonym parkingu. Maksymalne stawki opłat ustalane są w drodze obwieszczenia Ministra Finansów na każdy następny rok.

Rodzaj pojazdu

Opłata za usunięcie

Opłata za każdą dobę przechowywania

­

2013

2014

2013

2014

rower lub motorower

110 zł

111 zł

17 zł

18 zł

motocykl

218 zł

220 zł

24 zł

25 zł

pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 t.

478 zł

483 zł

37 zł

38 zł

pojazd o dmc 3,5 t. do 7,5 t.

597 zł

603 zł

49 zł

50 zł

pojazd o dmc 7,5 t. do 16 t.

846 zł

854 zł

71 zł

72 zł

pojazd o dmc powyżej 16 t.

1 247 zł

1 259 zł

132 zł

134 zł

pojazd przewożący materiały niebezpieczne

1 518 zł

1 532 zł

196 zł

198 zł

Jeżeli właściciel nie odebrał pojazdu w określonym terminie, jednostce wyznaczonej do prowadzenia parkingu strzeżonego (jednostce wyznaczonej do usuwania pojazdów) może być przyznane wynagrodzenie za cały okres wykonywania dozoru nad pojazdem usuniętym z drogi w przypadkach, o których mowa w art. 130a ust. 1 p.r.d., oraz zwrot kosztów związanych z wykonywaniem dozoru, w tym kosztów usunięcia pojazdu z drogi (wyr. WSA w Łodzi, I SA/Łd 202/13).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Nielegalna blokada na kołach

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uzyskiwanie zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego będzie łatwiejsze. 30 czerwca zostanie wdrożona eUsługa KRK 2.0

Od 30 czerwca 2025 r. będzie łatwiej uzyskać zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Tego dnia zostanie wdrożona eUsługa KRK 2.0. Logowanie do systemu będzie możliwe przy zastosowaniu np. aplikacji mObywatel.

Lex Kamilek: Będzie zmiana zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości, zapowiedziała zmianę zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców opiekujących się dziećmi w szkołach. Zmieni się także katalog przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać pracę z dziećmi. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji tzw. ustawy Kamilka.

800 plus: Rodzice nie zwlekają. Do ZUS wpłynęło już ponad 1,1 mln wniosków o świadczenie wychowawcze

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego do ZUS wpłynęło ponad 1,1 mln takich wniosków na ponad 1,7 mln dzieci.

Rewolucyjne zmiany w wystawianiu recept: 14 lutego 2025 r. wchodzą nowe przepisy

Już w dniu 14 lutego 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy w zakresie wystawiania recept. Trzeba przyznać, że takich zmian to jeszcze nie było. Czy to będzie podłoże do kolejnych nadużyć (jakie w ostatnim czasie mają miejsce), co do wystawiania recept? Zobaczymy. Póki co przedstawiamy najważniejsze zmiany.

REKLAMA

To koniec kłopotów rodziców w szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Już nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń. Od kiedy?

Czy to koniec kłopotów organizacyjnych w przedszkolach i szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Przygotowano projekt zmian. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń.

800 plus a alimenty. Przepisy i orzeczenia sądów

Czy świadczenie wychowawcze tzw. 800 plus wpływa na wysokość ponoszonych przez rodziców alimentów na dziecko? Od czego zależy wysokość takich świadczeń. Oto istotne przepisy i przykładowe orzeczenia sądów.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

REKLAMA

Poczta Polska: e-Doręczenia działają już prawidłowo. Nie będzie problemów gdy ten system wdrożą przedsiębiorcy i inne podmioty

Wszystkie usługi związane z e-Doręczeniami działają w tej chwili prawidłowo, a firma nie przewiduje problemów, gdy do systemu dołączą nowe podmioty - powiedział PAP wiceprezes Poczty Polskiej ds. cyfryzacji Dariusz Śpiewak. Jak dodał, przychody z e-Doręczeń nie pokrywają wydatków.

Krajowe przepisy prawa dotyczące obostrzenia przepisów unijnych związanych z wprowadzonymi sankcjami na Rosję na przywóz/wywóz towarów z terytorium UE

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej od kilku dni czeka na biurku prezydenta na podpis. Należy się spodziewać w każdej chwili informacji, że od momentu złożenia podpisu, ustawa wchodzi w życie w ciągu 14 dni.

REKLAMA