Punkty karne 2013

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Punkty karne w 2013 r. / Creandi.pl
Od 19 stycznia 2013 roku będzie obowiązywał nowy system nakładania punktów karnych na kierowców. Każdy kierowca będzie mógł podczas jednej kontroli otrzymać do 10 punktów karnych, bez względu na to, ile wykroczeń popełni.

Punkty karne 2012

Zgodnie z aktualnie obowiązującym stanem prawnym, nie istnieje ograniczenie w otrzymywanych punktach karnych podczas kontroli drogowych. Skutkuje to tym, że podczas jednej kontroli, kierowca może zdobyć sumę punktów, która wiąże się odebraniem mu prawa jazdy.

Punkty karne 2013

Żeby wskazać różnicę miedzy regulacją obecną, a przyszłą, wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której kierowca podczas jazdy samochodem dokonuje jednocześnie kilku wykroczeń: przekracza prędkość o 50 km/h, wyprzedzając pojazd na przejeździe rowerowym, wioząc do tego dziecko bez odpowiedniego fotelika. Trzeba zwrócić uwagę, że od czerwca tego roku, obowiązuje zmieniony, surowszy taryfikator punktów karnych. Za wskazaną podróż można dostać 26 punktów karanych. Zgromadzenie na swoim koncie już 24 punktów skutkuje odebraniem prawa jazdy.

Zobacz także: Zmiany w taryfikatorze punktów karnych

Z dniem 19 stycznia sytuacja kierowców zmieni się o tyle, iż podczas jednej kontroli, będą mogli dostać do 10 punktów karnych, niezależnie od ilości popełnionych wykroczeń.

Oczywiście nie gwarantuje to kierowcy, że nie zostanie on zatrzymany do kolejnej kontroli, która nie poskutkuje kolejnymi punktami karnymi, wobec tego i tak możliwe będzie stracenie prawa jazdy podczas jednej podróży. Przepisy kodeksu drogowego mają jednak charakter prewencyjny, organy uprawnione do kontroli drogowych mają prawo pouczać o właściwym postępowaniu na drodze, a kierowca chcąc uczestniczyć w ruchu drogowym ma obowiązek stosowania się do przepisów ruchu drogowego.

Polecamy również: Zmiany w taryfikatorze punktów karnych

Na kierowcę, który w jednym roku zgromadzi więcej niż 24 punkty karne, nałożony zostanie obowiązek przystąpienia do kursu reedukacyjnego i przejścia badania psychologicznego w zakresie psychologii transportu. Utrata prawa jazdy przez kierowcę nastąpi, jeśli w ciągu 5 lat po odbyciu kursu, ponownie zbierze ponad 24 punkty.

Okres próbny

Zmieniona ustawa o kierujących pojazdami wprowadza również okres próbny dla nowych kierowców. Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument. W okresie tym kierowca obowiązany jest odbyć między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu, kierowca jest zobowiązany również do kierowania wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego. Popełnienie w okresie próbnym co najmniej dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, skutkuje również skierowaniem na kurs reedukacyjny.

Zobacz również: Zniknie możliwość redukcji punktów karnych?

Podstawa prawna:

Ustawa a dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami,

Rozporządzenie Ministra Sprawa Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...