Kara za wadliwe oznaczenie drogi wewnętrznej
REKLAMA
REKLAMA
W dniu 21 sierpnia 2012 r. wszedł w życie nowy art. 85a ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r., Nr 46, poz. 275 ze zm., dalej „Kodeks wykroczeń”) dotyczący kar grożących za wadliwe oznakowanie dróg wewnętrznych. Przepis ten został dodany ustawą z dnia 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r., Nr 152, poz. 1018 ze zm., dalej „Nowelizacja”).
REKLAMA
Wejście w życie Nowelizacji wiązało się ze znaczną zmianą zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 ze zm., dalej „ustawa Prawo o ruchu drogowym”). Od 2010 roku zastosowanie tych przepisów zostało bowiem rozszerzone w istotnym stopniu także na drogi wewnętrzne.
Obowiązek oznakowania dróg wewnętrznych
Nowelizacja wprowadziła przepisy, zgodnie z którymi za ruch na drogach wewnętrznych odpowiedzialne są podmioty zarządzające tymi drogami. Do zadań podmiotów zarządzających drogami wewnętrznymi należy m. in. ustalanie, na własny koszt, organizacji ruchu na drogach wewnętrznych, co wiąże się przede wszystkim z odpowiednim oznakowaniem tych dróg. Obowiązki te dotyczą zatem w praktyce zarządców i właścicieli dużych nieruchomości, przez które przebiegają drogi wewnętrzne.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Odpowiedzialność za wykroczenie
REKLAMA
Obok samego obowiązku oznakowania dróg wewnętrznych, ustawodawca przewidział także sankcję karną za jego nieprzestrzeganie. Wejście w życie przepisu przewidującego tę sankcję (tzn. nowego art. 85a Kodeksu wykroczeń) zostało odsunięte w czasie o dwa lata od momentu ogłoszenia Nowelizacji. Obecnie okres ten dobiega końca, błędy w oznakowaniu dróg wewnętrznych będą zatem od dnia 21 sierpnia 2012 r. zagrożone odpowiedzialnością za wykroczenie.
Omawiany, nowy przepis art. 85a §1 Kodeksu wykroczeń przewiduje karę grzywny dla osoby, która naruszy przepisy dotyczące sposobu znakowania dróg wewnętrznych. Zgodnie z art. 85a §2 Kodeksu wykroczeń, tej samej karze ma podlegać osoba, która zleci wadliwe wykonanie takiej czynności.
Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe
Zakres odpowiedzialności za wykroczenie
Należy zatem zwrócić uwagę, że spektrum osób ponoszących odpowiedzialność za wykroczenie w związku z wadliwym oznakowaniem dróg wewnętrznych może być bardzo szerokie. Będą to zarówno osoby fizyczne, do których obowiązków należy wykonanie znakowania i które naruszyły przy tym przepisy, jak i osoby fizyczne które zleciły wadliwe wykonanie takich czynności.
Istotne jest także, że art. 85a Kodeksu wykroczeń odsyła bardzo ogólnie do przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych. Przepisy te są zaś liczne i skomplikowane – wynikają one zarówno z ustawy Prawo o ruchu drogowym, jak i z przepisów wykonawczych do tej ustawy. Podczas wykonywania obowiązków związanych z organizacją ruchu na drogach wewnętrznych, konieczne jest zatem szczegółowe zapoznawanie się z tymi przepisami i ich przestrzeganie.
Wysokość grzywny za wykroczenie
Ponieważ nowo wprowadzony przepis art. 85a Kodeksu wykroczeń przewiduje karę grzywny bez określenia jej wysokości, zastosowanie znajdzie tu zasada ogólna wynikająca z art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którą grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 zł.
Zobacz serwis: Wykroczenia
Podsumowanie
Podsumowując, wejście w życie w dniu 21 sierpnia 2012 r. nowego art. 85a Kodeksu wykroczeń, będzie miało istotne znaczenie dla podmiotów zarządzających drogami wewnętrznymi, na których spoczywa obowiązek właściwego oznakowania takich dróg. Odpowiedzialność za wykroczenie w związku z naruszeniem przepisów o znakowaniu dróg wewnętrznych, mogą ponosić osoby fizyczne, które uczestniczą w wykonywaniu czynności dotyczących oznakowania takich dróg, w ramach działalności podmiotów zarządzających takimi drogami. Nowy art. 85a Kodeksu wykroczeń odnosi się ogólnie do naruszenia przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych. Liczne i skomplikowane regulacje w tym zakresie są zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym i przepisach wykonawczych do tej ustawy. Warto zatem zdawać sobie sprawę, że obecnie naruszenie tych regulacji będzie zagrożone odpowiedzialnością za wykroczenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat