Czy w razie kolizji ubezpieczyciel zapłaci za auto zastępcze?
REKLAMA
REKLAMA
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do zawarcia z ubezpieczycielem umowy ubezpieczenia OC. W praktyce często zdarza się, że w razie kolizji, klientom trudno jest wyegzekwować należne im odszkodowanie. Problematycznym zagadnieniem jest także kwestia, czy ubezpieczyciel ponosi koszty najmu samochodu zastępczego. Do niedawna praktyka poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych była niejednolita.
REKLAMA
Orzeczenie Sądu Najwyższego
Istotnym przełomem w tej kwestii jest uchwała Sądu Najwyższego wydana 17 listopada 2011 roku. Zgodnie z nią odpowiedzialność ubezpieczyciela w razie uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu mechanicznego, obejmuje także celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki poczynione na najem pojazdu zastępczego. Sąd Najwyższy wskazał również na to, iż odpowiedzialność ta nie jest uzależniona od tego, czy klient ma możliwość korzystania z komunikacji zbiorczej ani od żadnych innych dodatkowych przesłanek.
Praktyka ubezpieczycieli
Dotychczasowa praktyka ubezpieczycieli polegała na tym, że uzależniali zasadność korzystania z pojazdu zastępczego od wielu zewnętrznych czynników. Przykładowo osoba mieszkająca w centrum miasta, mająca przystanek autobusowy blisko miejsca zamieszkania czy nie posiadająca dzieci miała stosunkowo niewielkie szanse na zwrot kosztów korzystania z auta zastępczego.
Podstawa prawna
REKLAMA
Regulacje dotyczące świadczeń ubezpieczyciela w stosunku do posiadacza pojazdu mechanicznego reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa ta odsyła do zasad ogólnych prawa cywilnego. W kwestii odpowiedzialności ubezpieczyciela za koszty najmu auta zastępczego, istotne jest właściwe zinterpretowanie pojęcia „szkoda”.
Idąc za stanowiskiem Sądu Najwyższego koszty poniesione w celu możliwości korzystania z auta zastępczego, są następstwem zdarzenia, które wywołało szkodę. Ponadto wydatki te nie miałyby miejsca gdyby nie doszło do kolizji. Uzasadnione jest więc zaliczenie ich do strat majątkowych, poniesionych w wyniku uszkodzenia pojazdu.
Zobacz także: Kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat