REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat we Włoszech - co robić?

 Nasz Świat
Portal dla Polaków we Włoszech
Mandat we Włoszech./ Fot. Fotolia
Mandat we Włoszech./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas pobytu we Włoszech powinniśmy wiedzieć kiedy możemy otrzymać mandat i czy musimy go przyjąć. Warto pamiętać, iż mamy prawo do odwołania się u prefekta lub sędziego pokoju.

W przypadku naruszenia przepisów kodeksu drogowego (dekret legislacyjny 285 z 1992 r.) organ ścigania (policja, karabinierzy, Guardia di Finanza, lub straż miejska) wystawia kierowcy pojazdu mandat.

REKLAMA

Należy pamiętać, że możemy zostać ukarani mandatem natychmiastowym np. za złe parkowanie lub tzw. mandatem zaocznym, który wystawiany jest w przypadku, gdy nie można ustalić w danym momencie sprawcy wykroczenia. W drugim przypadku, mandat np. za jazdę na czerwonym świetle wysyłany jest na adres zameldowania właściciela pojazdu.

Niesprawiedliwe ukaranie mandatem za naruszenie przepisów ruchu drogowego

Jeżeli otrzymaliśmy mandat, możemy zapłacić go w przeciągu 60 dni od otrzymania powiadomienia. Jeżeli natomiast uznamy, że wysokość mandatu jest za duża, możemy odwołać się w prefekturze lub u sędziego pokoju.

W przypadku mandatu zaocznego, mandat musi zostać przesłany do właściciela w terminie do 90 dni od dnia naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co się stanie, jeżeli zdecydujemy się na niezapłacenie mandatu?

Jeżeli zdecydujemy się na niezapłacenie mandatu, po upływie 60 dni od otrzymania powiadomienia jego wysokość wzrośnie dwukrotnie. Ponadto nie będziemy mogli już się odwołać, a zgłoszenie zostanie przesłane do firmy windykacyjnej, która w imieniu Comune wyśle na nasz adres tzw. „cartella di pagamento”, w której oprócz nakazu zapłaty dwukrotnej sumy mandatu zostaną naliczone nam karne odsetki.

Należy pamiętać, że również w przypadku zapłacenia kary z opóźnieniem (po upływie 60 dni), otrzymamy od firmy windykacyjnej nakaz uiszczenia dodatkowych opłat.

W jaki sposób należy uiścić opłatę?

Płatności można dokonać na poczcie i w niektórych kioskach (tabbacaio).

Może zdarzyć się, że w wyniku błędów biurokratycznych, płatność nie zostanie odnotowana i sprawa zostanie przekazana firmie windykacyjnej. Przechowując potwierdzenie zapłaty, możemy wykazać, że mandat został zapłacony w terminie.Po dokonaniu zapłaty, potwierdzenie należy przechowywać przez co najmniej pięć lat od daty płatności.

Odwołanie u prefekta

REKLAMA

Jeżeli uznamy, że wystawienie mandatu jest niesłuszne możemy odwołać się u prefekta lub sędziego pokoju. Należy pamiętać, że jeżeli zwrócimy się do prefekta nie będziemy mogli skorzystać z pomocy sędziego pokoju i na odwrót. W obu przypadkach, termin prezentacji odwołania wynosi 60 dni od otrzymania mandatu.

W odwołaniu musimy podać wszystkie szczegóły kary administracyjnej (numer protokołu, datę i miejsce popełnienia wykroczenia) i musimy określić powody, dla których uważamy, że kara jest niesłuszna.

Powody złożenia odwołania mogą być różne np. otrzymanie mandatu po upływie wyznaczonego terminu 90 dni lub niewskazanie na mandacie rodzaju wykroczenia lub zatrzymanie pojazdu w miejscu niedozwolonym z powodu jego awarii, itp.

Do odwołania dobrze jest dołączyć wszystkie dokumenty, które niezbędne będą do wyjaśnienia okoliczności.

Kierując sprawę do prefektury musimy pamiętać, że możemy zostać wezwani do złożenia zeznania. Prefekt, otrzymując wszystkie dokumenty ma 120 dni na orzeczenie czy wystawiony mandat był słuszny czy nie. W momencie, gdy zostaniemy wezwani do złożenia zeznania, termin orzeczenia zostaje przedłużony o kolejne 30 dni.

Gdy nie otrzymamy żadnego wcześniejszego powiadomienia, oznacza to, że nasze odwołanie zostało przyjęte.

Jeżeli jednak prefekt zadecyduje o odrzuceniu odwołania, może orzec nakaz zapłacenia większej grzywny.

W przypadku, kiedy uznamy, że decyzja prefekta jest niesłuszna, mamy 30 dni na złożenie kolejnego odwołania do sędziego pokoju.

Warto pamiętać, że złożenie odwołania w prefekturze jest bezpłatne, a jeżeli chcemy je przesłać listem poleconym, będziemy musieli opłacić jedynie koszty przesyłki.

Zobacz również: Jakie są skutki ukarania za granicą?

Odwołanie u sędziego pokoju

Złożenie odwołania u sędziego pokoju jest alternatywą do złożenia go w prefekturze i także w tym przypadku mamy 60 dni na odwołanie od momenty otrzymania mandatu.

Należy pamiętać, że złożenie odwołania u sędziego pokoju oznacza sprawę sądową i to powołany specjalnie sędzia uzna czy odwołanie jest słuszne. Podobnie jak w prefekturze będziemy mogli zostać wezwani do złożenia zeznań i oznacza to, że będziemy musieli wstawić się przed sędzią, w innym przypadku nasze odwołanie zostanie automatycznie odrzucone.

Do wniosku należy załączyć oryginał wezwania do zapłaty grzywny oraz inne dokumenty, które niezbędne będą do wyjaśnienia okoliczności.

Dokumenty muszą zostać złożone bezpośrednio w biurze sędziego lub mogą zostać wysłane listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Do wniosku o odwołanie należy załączyć 5 kopii wszystkich dokumentów.

Złożenie odwołania u sędziego pokoju nie jest bezpłatne. Za kary do 1000 euro należy zapłacić tzw. „contributo unificato” o wartości 37 euro. Wpłaty można dokonać w autoryzowanych tabaccai. Dla wyższych kar “contributo unificato” jest wyższy. Oprócz tego do odwołania należy załączyć znaczek skarbowy w wysokości 8 euro.

Mianowany sędzie wyznaczy termin rozprawy, podczas której omówione zostaną podstawy do odwołania i sędzia weźmie pod uwagę także dołączone do odwołania dokumenty.

Po odsłuchaniu wnioskodawcy (lub jego obrońcy) i ocenie przedstawionych dowodów, sędzia wyda wyrok.

W przypadku odrzucenia, od decyzji sędziego pokoju możemy się odwołać w sądzie cywilnym. W tym przypadku będziemy musieli skorzystać z pomocy prawnika.

Zobacz również serwis: Wykroczenia drogowe

Andrea De Rossi
prawnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami [Projekt ustawy]

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami. Już jutro posłowie zajmą się propozycją nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Co zakłada projekt nowelizacji? Jakie przepisy regulują ochronę ptaków w Polsce?

REKLAMA