Kiedy nie przyjąć mandatu?

Redakcja
rozwiń więcej
Warunkiem nałożenia mandatu jest jego przyjęcie przez sprawcę.
Jeżeli Policja chce wystawić Ci mandat za wykroczenie drogowe, pamiętaj, że nie musisz go przyjąć. Nie zawsze jednak warto to robić, gdyż w takiej sytuacji nasza sprawa zostanie przekazana do sądu.

Gdy Policja chce wystawić mandat…

Jechaliśmy za szybko, przejechaliśmy na czerwonym świetle czy też wymusiliśmy pierwszeństwo… Na drodze mamy do czynienia z mnóstwem sytuacji, które stanowią naruszenie przepisów ruchu drogowego i za które Policja wystawi nam mandat.

Warto jednak pamiętać, że warunkiem nałożenia mandatu przez Policję (lub Straż Miejską) jest jego przyjęcie przez sprawcę wykroczenia. A nie należy to do jego obowiązków. Jeśli uważamy, że jesteśmy niewinni lub też nie zgadzamy się z wysokością mandatu, możemy odmówić przyjęcia mandatu i w ten sposób przekazać sprawę do sądu.

Zobacz też: Jakie są skutki niezapłacenia mandatu?

Policyjne pouczenie

Za każdy razem, gdy Policja zamierza ukarać kierowcę, musi poinformować go o dwóch kwestiach.

Po pierwsze, że kierowca ma prawo odmowy przyjęcia mandatu i jeżeli tak uczyni to zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.

Po drugie, kierowca powinien zostać poinformowany o liczbie punktów karnych, które „zasilą” jego konto za popełnione wykroczenie.

W żadnym razie, pouczenie nie może przybrać formy presji. Policjant nie może przedstawiać prawa do odmowy przyjęcia mandatu w złym świetle, mówiąc np. że sąd na pewno ukarze kierowcę dużo surowiej, dlatego lepiej byłoby, gdyby mandat przyjął.

Rodzaje mandatów

Jeżeli jednak nasza wina jest bezsporna, a i z wysokością mandatu i liczbą punktów karnych się zgadzamy, możemy przyjąć mandat. Wyróżnić możemy trzy rodzaje mandatów, które Policja może wystawić kierowcy:

  1. mandat gotówkowy, czyli ten który płacimy od razu policjantowi; dotyczy on wyłącznie osób, które czasowo przebywają na terytorium Polski albo nie mają tu stałego miejsca zamieszkania lub pobytu;
  2. mandat zaoczny – wystawiany wówczas, gdy sprawcy nie zastano w miejscu popełnienia wykroczenia, ale nie zachodzi wątpliwości co do jego osoby; jeżeli chcemy odmówić jego przyjęcia, wystarczy, że go nie opłacimy (na co mamy 7 dni od daty jego wystawienia), wówczas sprawa zostanie przekazana do sądu;
  3. mandat kredytowany – najpowszechniejszy na polskich drogach, ten dla którego prawomocności niezbędna jest nasza zgoda i podpis, opłacany np. w placówce pocztowej, banku czy za pośrednictwem Internetu.

Zobacz też: Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Uchylenie mandatu

Warto pamiętać, że mandat podlega uchyleniu, jeżeli został nałożony za czyn, który nie był zachowaniem zabronionym.

W takim wypadku, uchylenie następuje albo z urzędu albo na wniosek ukaranego. Na złożenie wniosku ma on 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu (jeżeli nie złożymy wniosku w tym terminie, nie mamy szans na jego uchylenie i odzyskanie pieniędzy).

Mandat gotówkowy uprawomocnia się z chwilą uiszczenia grzywny do rąk policjanta, zaoczny – z chwilą uiszczenia opłaty w wyznaczonym miejscu, a kredytowany – z chwilą jego przyjęcia.

Sprawę uchylenia mandatu rozpatruje sąd rejonowy, na obszarze działania którego została nałożona grzywna.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...