Kiedy nie przyjąć mandatu?
REKLAMA
REKLAMA
Gdy Policja chce wystawić mandat…
Jechaliśmy za szybko, przejechaliśmy na czerwonym świetle czy też wymusiliśmy pierwszeństwo… Na drodze mamy do czynienia z mnóstwem sytuacji, które stanowią naruszenie przepisów ruchu drogowego i za które Policja wystawi nam mandat.
REKLAMA
Warto jednak pamiętać, że warunkiem nałożenia mandatu przez Policję (lub Straż Miejską) jest jego przyjęcie przez sprawcę wykroczenia. A nie należy to do jego obowiązków. Jeśli uważamy, że jesteśmy niewinni lub też nie zgadzamy się z wysokością mandatu, możemy odmówić przyjęcia mandatu i w ten sposób przekazać sprawę do sądu.
Zobacz też: Jakie są skutki niezapłacenia mandatu?
Policyjne pouczenie
Za każdy razem, gdy Policja zamierza ukarać kierowcę, musi poinformować go o dwóch kwestiach.
Po pierwsze, że kierowca ma prawo odmowy przyjęcia mandatu i jeżeli tak uczyni to zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.
Po drugie, kierowca powinien zostać poinformowany o liczbie punktów karnych, które „zasilą” jego konto za popełnione wykroczenie.
W żadnym razie, pouczenie nie może przybrać formy presji. Policjant nie może przedstawiać prawa do odmowy przyjęcia mandatu w złym świetle, mówiąc np. że sąd na pewno ukarze kierowcę dużo surowiej, dlatego lepiej byłoby, gdyby mandat przyjął.
Rodzaje mandatów
Jeżeli jednak nasza wina jest bezsporna, a i z wysokością mandatu i liczbą punktów karnych się zgadzamy, możemy przyjąć mandat. Wyróżnić możemy trzy rodzaje mandatów, które Policja może wystawić kierowcy:
- mandat gotówkowy, czyli ten który płacimy od razu policjantowi; dotyczy on wyłącznie osób, które czasowo przebywają na terytorium Polski albo nie mają tu stałego miejsca zamieszkania lub pobytu;
- mandat zaoczny – wystawiany wówczas, gdy sprawcy nie zastano w miejscu popełnienia wykroczenia, ale nie zachodzi wątpliwości co do jego osoby; jeżeli chcemy odmówić jego przyjęcia, wystarczy, że go nie opłacimy (na co mamy 7 dni od daty jego wystawienia), wówczas sprawa zostanie przekazana do sądu;
- mandat kredytowany – najpowszechniejszy na polskich drogach, ten dla którego prawomocności niezbędna jest nasza zgoda i podpis, opłacany np. w placówce pocztowej, banku czy za pośrednictwem Internetu.
Zobacz też: Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?
Uchylenie mandatu
Warto pamiętać, że mandat podlega uchyleniu, jeżeli został nałożony za czyn, który nie był zachowaniem zabronionym.
REKLAMA
W takim wypadku, uchylenie następuje albo z urzędu albo na wniosek ukaranego. Na złożenie wniosku ma on 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu (jeżeli nie złożymy wniosku w tym terminie, nie mamy szans na jego uchylenie i odzyskanie pieniędzy).
Mandat gotówkowy uprawomocnia się z chwilą uiszczenia grzywny do rąk policjanta, zaoczny – z chwilą uiszczenia opłaty w wyznaczonym miejscu, a kredytowany – z chwilą jego przyjęcia.
Sprawę uchylenia mandatu rozpatruje sąd rejonowy, na obszarze działania którego została nałożona grzywna.
Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA