Wezwanie policji do kolizji
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki kierowcy
Pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, jeżeli przydarzy nam się wypadek na drodze jest zatrzymanie samochodu w takim miejscu, aby nie stwarzał on niebezpieczeństwa lub usunąć go z miejsca wypadku (oczywiście, należy tak postąpić tylko wówczas, gdy podczas wypadku nikt nie został ranny).
REKLAMA
Następnie, należy podjąć wszelkie czynności, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo w miejscu wypadku, a więc np. ustawić trójkąt ostrzegawczy.
Na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku należy podać swoje dane personalne (także właściciela pojazdu i zakładu ubezpieczeń, w którym zawarliśmy ubezpieczenie OC).
Gdy ktoś jest ranny…
Jeżeli w wypadku, w którym braliśmy udział, choćby jeden z jej uczestników został ranny, należy udzielić im niezbędnej pomocy, a także wezwać pogotowie ratunkowe.
Zobacz również: Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
Jeśli uczestnik wypadku został ranny, niezbędne będzie wezwanie Policji.
W takiej sytuacji, nie można podejmować czynności, które utrudnią ustalenie przebiegu wypadku – wszystko powinno pozostać na swoim miejscu. Osoby uczestniczące w wypadku nie powinny opuszczać miejsca wypadku.
Kiedy konieczne będzie wezwanie Policji?
Wezwanie Policji nie zawsze będzie potrzebne. Jeżeli w wyniku wypadku nikt nie ucierpiał (nie odniósł żadnych obrażeń), wystarczy, że spiszemy odpowiednie oświadczenie i Policja nie musi być wzywana.
Istnieją natomiast takie sytuacje, kiedy wezwanie Policji będzie konieczne:
- w sytuacji opisanej powyżej, czyli kiedy choćby jeden z uczestników wypadku został ranny;
- uważamy, że uczestnik wypadku znajduje się w stanie nietrzeźwości;
- mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z okolicznościami wypadku;
- nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za spowodowanie wypadku.
Oświadczenie uczestników wypadku
Jeżeli stłuczka nie była groźna i nie jest potrzebna obecność funkcjonariuszy Policji, wystarczy, że spiszemy oświadczenie. Mamy tu dwie możliwości. Możemy skorzystać z formularza protokołu, który przygotowany został przez nasz zakład ubezpieczeń (do pobrania na stronach internetowych towarzystw).
Zobacz również serwis: Wykroczenia
Jeżeli takiego nie mamy, możemy oświadczenie sporządzić samodzielnie. Należy wówczas pamiętać o tym, że powinny się w nim znaleźć:
- dane osobowe uczestników wypadku (m.in. PESEL, adres zamieszkania, numer rejestracyjny samochodu);
- data i godzina zdarzenia;
- opis uszkodzeń;
- oświadczenie osoby, który ponosi odpowiedzialność za wypadek;
- podpisy uczestników wypadku.
Należy pamiętać, że o wypadku należy poinformować ubezpieczyciela – zarówno swojego, jak i drugiego uczestnika kolizji. Odszkodowanie otrzymuje się z polisy OC sprawcy wypadku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat