Mandat za zdjęcie z fotoradaru
REKLAMA
REKLAMA
Żądanie wskazania osoby
To, co otrzymujemy w kopercie to zdjęcie, które wykonał fotoradar oraz wezwanie do wskazania osoby, która popełniła uwidocznione na nim wykroczenie (niekoniecznie przecież samochód prowadził jego właściciel).
REKLAMA
Warto więc pamiętać, iż od 31 grudnia 2010 roku obowiązuje nowy przepis kodeksu wykroczeń, który przewiduje, że osoba, która nie wskaże na żądanie organu, osoby, która prowadziła pojazd w oznaczonym czasie, podlega karze grzywny.
Oczywiście, właściciel (posiadacz) pojazdu poniesie odpowiedzialność tylko wtedy, gdy wie, komu samochód pożyczył i celowo nie ukrywa tożsamości tej osoby. Jeśli np. samochód został skradziony, wówczas nie zostanie on ukarany.
Zobacz: Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu
Doręczenie pisma
Najczęściej pismo z żądaniem wskazania osoby, która prowadziła pojazd, przesyłane jest pocztą właścicielowi pojazdu. Powinien je odebrać osobiście, a gdy nie ma go w domu – dorosły domownik.
Pismo może zostać doręczone także faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Jeżeli przesyłki nie udało się doręczyć, wówczas listonosz pozostawia je w najbliższej placówce pocztowej, a w skrzynce pocztowej właściciela pojazdu pozostawia tzw. awizo. Znajdziemy w nim informację o tym, że listonosz u nas był, chciał przekazać przesyłkę, ale nie zastał nikogo w domu i że pozostawił ją w określonej placówce pocztowej. Na odebranie pisma mamy 7 dni.
Gdybyśmy i w tym terminie nie odebrali pisma, procedura zostanie powtórzona. Po dwukrotnym awizowaniu przesyłki, zostaje ona uznana za doręczoną (tzw. fikcja doręczenia).
Policja nie powinna jednak przyjmować, że skoro przesyłka została doręczona (nawet jeżeli fizycznie nigdy nie trafiła do naszych rąk, a została zastosowana fikcja doręczenia), to zwłoka we wskazaniu osoby prowadzącej pojazd jest umyślnym działaniem właściciela pojazdu. Aby zostać ukaraną, osoba taka powinna mieć świadomość, że została wezwana do wskazania prowadzącego pojazd (co jest niemożliwe, gdy pismo było awizowane) i celowo odmawia udzielenia takich informacji.
Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe
Jaki jest termin na nałożenie grzywny?
Również od 31 grudnia 2010 roku obowiązują nowe terminy nakładania grzywien przez policjantów.
REKLAMA
Mają oni aż 180 dni na wystawienie mandatu za wykroczenie drogowe, które zostało ujawnione za pomocą fotoradaru. W przypadku stwierdzenia popełnienia wykroczenia pod nieobecność sprawcy (np. gdy kierowca źle zaparkował), mandat musi zostać wystawiony w ciągu 90 dni.
Po upływie wyżej wskazanych terminów Policja nie może już wystawić mandatu, ale może wystąpić z wnioskiem o ukaranie do sądu. Jeżeli jednak i tak wystawi mandat, a my go przyjmiemy, wówczas staje się prawomocny, mimo upływu terminu!
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA