Zniszczenie znaku drogowego
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność za wykroczenie
Zgodnie z treścią przepisów kodeksu wykroczeń, samowolne:
REKLAMA
- ustawianie,
- niszczenie,
- uszkadzanie,
- usuwanie,
- włączanie lub wyłączanie,
- zmienianie położenia,
- zasłanianie,
znaku, sygnału, urządzenia ostrzegawczego lub zabezpieczającego, zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Aktualnie obowiązujący taryfikator za samowolne umieszczanie, usuwanie, włączanie, wyłączanie, zmianę położenia lub zasłanianie znaku, sygnału drogowego oraz urządzenia ostrzegawczo-zabezpieczającego lub kontrolnego przewiduje mandat w wysokości 400 zł.
W przypadku uszkodzenia bądź niszczenia znaków drogowych, wobec sprawcy wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości zniszczonego lub uszkodzonego przedmiotu albo obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
Jeżeli wartość zniszczonych przedmiotów przekroczy 250 zł, wówczas nie mamy już do czynienia z wykroczeniem, a przestępstwem określonym w art. 288 kodeksu karnego. Zgodnie z jego treścią za niszczenie, uszkadzanie lub czynienie cudzej rzeczy niezdatnej do użytku, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
W takiej samej sytuacji znajdzie się osoba, która niszczy, uszkadza, usuwa lub ustawia znak turystyczny.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Znaki drogowe i turystyczne
W przypadku wykroczenia opisanego w art. 85 kodeksu wykroczeń, który przewiduje sankcje za zniszczenie znaku, najczęściej będzie chodziło o znaki drogowe. Zgodnie z treścią rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych, na drogach stosuje się następujące znaki i sygnały drogowe:
- znaki pionowe w postaci tarcz, tablic z napisami lub symbolami, które występują również w postaci znaków świetlnych,
- znaki poziome w postaci linii, napisów i symboli umieszczonych na nawierzchni drogi,
- sygnały świetlne nadawane przez sygnalizatory,
- sygnały dawane przez osoby do tego uprawnione,
- sygnały dźwiękowe lub wibracyjne wysyłane przez urządzenia umieszczone na drodze.
Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe
Znakiem turystycznym jest znak służący do oznakowania szlaków turystycznych, baz turystycznych, nartostrad, którego przeznaczeniem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom uprawiającym turystykę oraz porządku na szlakach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat