Jaka kara za prowadzenie nieoświetlonego pojazdu?
REKLAMA
REKLAMA
Nieoświetlony pojazd
REKLAMA
Art. 88 kodeksu wykroczeń stanowi, że prowadzenie lub pozostawienie pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu bez wymaganego przepisami oświetlenia, zagrożone jest grzywną.
Należy podkreślić, że przez pojęcie „pojazd” należy rozumieć środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane.
Odpowiednie oświetlenie pojazdu w ruchu drogowym
O tym, w jakie rodzaje świateł powinien być wyposażony pojazd poruszający się po drodze (a także zasady ich używania) określa ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z treścią art. 51 tej ustawy, kierujący pojazdem:
REKLAMA
1. jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza;
2. może używać świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza,
3. może używać świateł drogowych, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, w czasie od świtu do zmierzchu, na nieoświetlonych drogach, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie.
Ponadto, kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:
1. pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka;
2. do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
3. pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
Jeżeli pojazd wyposażony jest w światła przeciwmgłowe, kierujący pojazdem może ich używać na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
W Polsce obowiązek używania świateł mijania przez cały rok został wprowadzony w 2007 roku.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Oświetlenie pojazdu podczas zatrzymania i postoju
Wykroczenie określone w art. 88 dotyczy również sytuacji pozostawienia nieoświetlonego pojazdu. I w tym przypadku, należy sięgnąć do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Stanowi ona, że:
1. w warunkach niedostatecznej widoczności, kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych;
2. w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone.
Zobacz serwis: Wykroczenia
Wysokość mandatu
Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatów jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu zagrożona jest karą grzywny w wysokości 200 zł. Ponadto:
1. jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu - 100 zł;
2. nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności – od 150 do 300 zł;
3. korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami – 200 zł.
Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat