Obowiązki uczestniczącego w wypadku
Zgodnie z treścią przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym ma obowiązek:
1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) jeżeli nie ma zabitego lub rannego, niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu;
4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC (na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku).
Jeśli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem powinien:
1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe
Nieudzielanie pomocy
Uczestnik wypadku jest obowiązany niezwłocznie (tj. natychmiast) udzielić pomocy osobom poszkodowanym, która jest niezbędna dla całkowitego lub częściowego zmniejszenia skutków tego wypadku. Oczywiście, należy udzielić takiej pomocy, jaka w danej sytuacji jest możliwa (np. opatrzenie rannego, udzielenie pierwszej pomocy, wezwanie karetki).
Kodeks wykroczeń, w art. 93 wskazuje, że prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, podlega karze aresztu albo grzywny.
Art. 93 § 2 kodeksu wykroczeń wskazuje, że obok kary aresztu lub grzywny wobec kierującego pojazdem, który nie udzielił pomocy ofiarom wypadku, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Zobacz: Kary i środki karne
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego kara przewidziana w art. 93 kodeksu wykroczeń może zostać orzeczona nie tylko względem sprawcy wypadku, ale także każdego uczestnika wypadku drogowego. Uczestnik wypadku drogowego ma obowiązek udzielić pomocy osobie w nim poszkodowanej także w sytuacji, gdy ona sama wypadek spowodowała bądź się do niego przyczyniła.