REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków

Przemysław Lech
Przemysław Lech
Adwokat
Co grozi za jazdę pod wpływem narkotyków?/ fot. Fotolia
Co grozi za jazdę pod wpływem narkotyków?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków (środków odurzających) jest traktowane analogicznie jak kierowanie pod wpływem alkoholu - większe stężenie zakwalifikuje nasz czyn jako przestępstwo, niższe - jako wykroczenie. Tyle że w przypadku narkotyków nie możemy mówić o promilach, więc co teraz? Kto o tym decyduje?

Jak określić stężenie?

Dużo tutaj zależy od opinii biegłych toksykologów, którzy odnoszą nasz stan odurzenia do stanu „po spożyciu” albo do stanu nietrzeźwości. Biegli mogą zostać też przesłuchani na rozprawie. Brane jest jednak pod uwagę również to, co zostało uwzględnione w protokole pobrania krwi, w którym lekarz opisuje zachowanie badanego - jaka była jego mowa (wyraźna/bełkotliwa), jak źrenice reagowały na światło, jaki był kontakt z badanym, czy zachowywał równowagę itp. Nie bez znaczenia jest też sposób pobierania krwi i to, czy zachowane zostały wszystkie zasady i procedury.

REKLAMA

Policja ma już testy na obecność narkotyków, które polegają na pobieraniu śliny. Kierowcy czasem odmawiają poddaniu się takiemu badaniu, a wtedy są prowadzeni na badanie krwi, którego już nie można odmówić.

Jakie kary?

REKLAMA

Co do kary - podobnie jak w przypadku prowadzenia po alkoholu - grozi nam minimum: 5.000 zł świadczenia pieniężnego oraz 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów, ale także np. kara pozbawienia wolności, która może być orzeczona w „zawiasach". Jednak również w tym przypadku, jeśli jesteśmy osobą niekaraną, możemy przy sprawie o prowadzenie pod wpływem narkotyków starać się o warunkowe umorzenie postępowania, kiedy to sąd może orzec środki karne na korzystniejszych warunkach niż te wyżej wymienione, a nawet odstąpić od ich wymierzania. Przy warunkowym umorzeniu wciąż jesteśmy osobą niekaraną. Jest się więc o co bić.

Trzeba więc w tym miejscu zaznaczyć, że prawie zawsze proponowane przez policję dobrowolne poddanie się karze NIE JEST najkorzystniejszym zakończeniem sprawy. Pamiętaj, że zawsze możesz powiedzieć, że chcesz się najpierw zastanowić.

Inne powiązane przestępstwa

Oczywiście zupełnie inna sytuacja będzie, gdy spowodujemy wypadek prowadząc samochód pod wpływem narkotyków/alkoholu i w grę wejdą już kary znacznie ostrzejsze niż te, o których pisałem powyżej - w zależności od skutków zdarzenia. Natomiast jeśli zostałeś zatrzymany za jazdę pod wpływem narkotyków i miałeś przy sobie jakieś środki odurzające, to dodatkowym problemem będzie sprawa o posiadanie narkotyków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpływ narkotyków na zachowanie kierowcy

REKLAMA

W przeciwieństwie do alkoholu, wiele z narkotyków utrzymuje się znacznie dłużej w organizmie, nawet do kilkunastu dni. Policyjny tester jest w stanie wykryć marihuanę nawet po upływie 14 dni. W przypadku amfetaminy i heroiny okres ten jest mniejszy i wynosi do sześciu dni, a kokainy i LSD – do czterech dni.

Narkotyki zaburzają u kierującego zdolność koncentracji i zdolności do szybkiego podejmowania decyzji, w zależności od rodzaju użytego środka. Jedne opóźniają, inne przyspieszają reakcje.

Polecamy serwis: Przestępstwa narkotykowe

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

REKLAMA

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło INFOR co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

REKLAMA

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cena prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r. Do kiedy zamrożona cena maksymalna?

W 2025 roku ceny energii elektrycznej ponownie zostały zamrożone, co zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd. Nowe regulacje mają na celu ochronę budżetów rodzinnych przed gwałtownymi wzrostami cen, które mogłyby wywołać poważne obciążenia finansowe.

REKLAMA