140 km/h po autostradzie bez mandatu? - zmiany w Prawie drogowym
REKLAMA
REKLAMA
Informacja o wejściu w życie nowelizacji, to z pewnością dobra wiadomość dla kierowców narzekających na zbyt niskie dopuszczalne prędkości, z którymi mogą poruszać się po polskich drogach.
REKLAMA
Maksymalna prędkość
Po wejściu w życie nowelizacji, kierowcy samochodów osobowych, motocykli oraz samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t będą mogli poruszać się po autostradzie z prędkością maksymalną 140 km/h, a po drodze ekspresowej dwujezdniowej 120 km/h. Podwyższenie dopuszczalnej prędkości zostało podyktowane przekonaniem, że za wzrostem standardu modernizowanych, bądź budowanych w Polsce dróg, powinien podążać także komfort ich użytkowania, co w tym przypadku oznacza szybszą jazdę.
Zobacz serwis: Auto i prawo
Próg dopuszczalnego błędu kierowcy
Kolejną zmianą, którą wprowadza nowelizacja jest podwyższenie progu dopuszczalnego błędu kierowcy w utrzymaniu dozwolonej prędkości z 5 do 10 km/h. Pozwoli to kierowcom uniknąć mandatu w razie nieznacznego przekroczenia dozwolonej na danym odcinku drogi prędkości.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Urządzenie rejestrujące
REKLAMA
Nowelizacja przewiduje także tworzenie w strukturze Głównego Inspektoratu Drogowego długo oczekiwanego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. W związku z tym zdefiniowano pojęcie „urządzenia rejestrującego”. Będzie to stacjonarne, przenośne albo zainstalowane w pojeździe albo na statku powietrznym urządzenie ujawniające i zapisujące za pomocą technik utrwalania obrazów naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami. Inspekcja Transportu Drogowego (dalej „ITD"), uzyska uprawnienia do kontroli ruchu drogowego w odniesieniu do kierującego pojazdem, który m.in. naruszył przepisy ruchu drogowego, w przypadku zarejestrowania naruszenia przy użyciu tych urządzeń. ITD zajmie się również ujawnianiem, za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pasie drogowym, przekraczania dopuszczalnej prędkości i niestosowania się do sygnałów świetlnych.
Warto podkreślić, na co wskazuje uzasadnienie nowelizacji, że od uruchomienia analogicznego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym we Francji, liczba znacznych przekroczeń prędkości spadła o 80%. Przykład ten dowodzi, iż skuteczne egzekwowanie przepisów ruchu drogowego, w tym w szczególności w zakresie przestrzegania przez kierujących pojazdami dopuszczalnych prędkości, dzięki wdrażaniu nowoczesnych technologii staje się możliwe niezależnie od wzrastającego ruchu oraz gęstości sieci drogowej.
Zobacz portal: Moto
Podsumowanie
Podsumowując, należy uznać powyższe zmiany jako krok postawiony we właściwym kierunku. Kierowcy powinni być zadowoleni ze wzrostu dopuszczalnej prędkości na polskich drogach i zwiększenia zakresu tolerancji przekroczenia tych prędkości z 5 do 10 km/h. Natomiast, miejmy nadzieję, że próba uporządkowania systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym z użyciem urządzeń rejestrujących przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach i tym samym zmniejszenia liczby wypadków.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat