Zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji
REKLAMA
REKLAMA
Zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji zasadniczo odbywa się na drodze wniesienia apelacji, wyjątkiem jest jedynie postępowanie nakazowe, gdzie wnosi się sprzeciw.
REKLAMA
W odniesieniu do terminu wnoszenia apelacji należy wskazać, iż jest on zasadniczo powiązany z zagadnieniem doręczenia stronie wyroku z uzasadnieniem. Strona w w większości przypadków musi złożyć wniosek o jego sporządzenie i doręczenie ( jeżeli uzasadnienie jest sporządzane z urzędu tylko o jego doręczenie).
Standardowo termin do złożenia środka odwoławczego to termin 7 dni od otrzymania wyroku sądu pierwszej instancji z uzasadnieniem. Dotyczy to również wyroku zaocznego. Terminy te są tzw. zawite, tj. ich przekroczenie powoduje brak skuteczności prawnej wniesionego środka.
Zobacz również: Jak wnieść apelację
Wyjątki od powyższej reguły występują w :
- postępowaniu nakazowym – tutaj wyrok zaskarża się nie apelacją, a sprzeciwem w ciągu 7 dni od jego doręczenia;
- postępowaniu przyśpieszonym – apelację wnosi się w ciągu 3 dni od doręczenia stronie wyroku (gdy wcześniej zgłosiła stosowny wniosek o jego doręczenie).
Co napisać w treści apelacji
REKLAMA
W treści apelacji należy wskazać sąd, który wydał zaskarżony wyrok, wskazać precyzyjnie wyrok lub zakres wyroku jaki jest zaskarżony i podać sygnaturę sprawy. Strona w apelacji musi sformułować tzw. zarzuty, czyli określić jakie błędy jej zdaniem popełnił sąd wydając wyrok pierwszej instancji oraz na końcu pisma zgłosić tzw. wniosek końcowy, tj. przedstawić czego ostatecznie się domaga: uniewinnienia, zmiany wysokości kary, przekazania sprawy do ponownego rozpoznania czy też w ogóle umorzenia postępowania.
W odniesieniu do sprzeciwu, poza wymogami formalnymi dotyczącymi oznaczenia sygnatury sprawy, zaskarżonego orzeczenia i sądu, który je wydał przepisy kodeksu postępowań w sprawach o wykroczenia, wymagają jedynie precyzyjnego określenia, iż strona nie zgadza się z wydanym wyrokiem, neguje jego treść. Wówczas następuje ponowne rozpoznanie sprawy przez sąd pierwszej instancji, oznacza to, że postępowanie jest prowadzone od początku.
Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat