Terminy w postępowaniu wykroczeniowym
REKLAMA
REKLAMA
Pojęcie terminu
Pojęcie terminu procesowego ma wiele definicji. Z punktu widzenia praktycznego na wyróżnienie zasługują dwa:
REKLAMA
- okres czasu, w którym dana czynność prawna może być (skutecznie) wykonana, np. termin na wniesienie apelacji, termin na wniesienie zażalenia;
- konkretny punkt czasowy, w którym dana czynność ma się odbyć, np. termin rozprawy wyznaczony na dzień 4 kwietnia 2009 r., o godz. 13:00 w sali 11.
Terminy zawite i instrukcyjne
REKLAMA
W zakresie wskazanej powyżej definicji pierwszej, terminy dzielimy na instrukcyjne, których przekroczenie nie powoduje żadnych skutków prawnych oraz terminy zawite, czyli takie, które powodują bezskuteczność czynności prawnej i są nimi wszystkie terminu do wniesienia środka zaskarżenia, np. 7 dniowy termin na wniesienie apelacji oraz terminy wskazane przez ustawodawcę, np. termin 7 dniowy na zgłoszenie wniosku o uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji.
Termin zawity można przywrócić, jeżeli jego niedotrzymanie było wynikiem zdarzenia niezależnego od strony (niezawinionego przez nią) i, jeżeli zostanie złożony odpowiedni wniosek o jego przywrócenie.
Zobacz również: Przywrócenie terminu
Sposób obliczania terminów
Z punktu widzenia strony niezwykle ważna jest informacja o tym, jak należy obliczać upływ danego terminu. Poniżej wyszczególniono reguły obliczania terminów.
Po pierwsze upływ terminu zawsze liczony jest od następnego dnia po odbiorze danego pisma tzn., że jeżeli odbieramy je w poniedziałek 1 lutego, to termin biegnie od następnego dnia, czyli od wtorku 2 lutego.
REKLAMA
Po drugie termin jest zachowany nie tylko, kiedy ostatniego dnia doręczymy pismo na biuro podawcze sądu lub policji, ale również, gdy tego dnia przed północą pismo to zostanie nadane w polskiej placówce operatora publicznego (ważne by to był list polecony), w polskim urzędzie konsularnym lub złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej, przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku lub w przypadku osoby pozbawionej wolności do administracji odpowiedniego zakładu.
Jerzy K., któremu w dniu 7 lipca (w piątek) upływa termin na złożenie apelacji może ją złożyć osobiście w biurze podawczym sądu (czynnym przeważnie do 15:30) lub może nadać to pismo na poczcie, byle przed wybiciem północy, np. o 22:30.
Po trzecie jeżeli ostatni dzień terminu przypada na ustawowo dzień wolny od pracy, to termin upływa dopiero następnego dnia. Pod tym pojęciem należy rozumieć niedzielę lub inne święto ustawowo wskazane jako dzień wolny od pracy, np. 11 listopada, 1 maja itd. W kategorii dnia wolnego nie mieści się sobota, chyba że właśnie w sobotę przypada termin święta, które wg. ustawy powinno być dniem wolnym od pracy.
Jeżeli Joannie W. upływa termin do wniesienie zażalenia w środę, ale środa ta jest ustawowym dniem wolnym od pracy, np. jest to 11 listopada, wówczas za ostatni dzień terminu uważa się czwartek 12 listopada.
Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat