Obrona obligatoryjna
REKLAMA
REKLAMA
Wskazana konieczność posiadania obrońcy wynika z treści przepisu art. 22 kodeksu w sprawach o wykroczenia, który stanowi, iż obwiniony musi mieć obrońcę przed sądem, gdy jest głuchy, niemy, niewidomy. Musi on mieć również obrońcę wówczas, gdy zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności.
REKLAMA
Zobacz również: Obrona obligatoryjna
W toku procesu obwiniony jest badany przez biegłego psychiatrę pod kątem swojej poczytalności. W przypadku, gdy biegły stwierdzi poczytalność obwinionego co do zasady przestaje obowiązywać konieczność posiadania obrońcy, chyba że Sąd zadecyduje inaczej.
W ramach obowiązków obrońcy ustanowionego w sprawie, gdzie zachodzi obligatoryjna obrona musi on bezwzględnie podejmować następujące czynności:
- uczestniczyć w rozprawach przed sądem pierwszej i drugiej instancji (a także ewentualnie również w postępowaniu kasacyjnym);
- uczestniczyć w posiedzeniu sądu rozpatrującego wniosek oskarżyciela publicznego lub obwinionego o skazanie bez rozprawy (art. 60 § 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia);
- uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach sądu drugiej instancji (art. 106 § 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).
Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat