Mandat karny – nowy wzór i przepisy od 1 maja 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Więcej informacji dla sądu
Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusz nakładający grzywnę będzie musiał określić min. zachowanie stanowiące wykroczenia, a także czas i miejsce jego popełnienia. Data popełnienia czynu nie musi zgadzać się bowiem z datą wystawienia mandatu.
REKLAMA
Przedmiotowe zmiany mają również przeciwdziałać lapidarnemu określaniu czynu popełnionego przez sprawcę. Może ono bowiem sprowadzać się do kilku słów. Wymóg wskazania czasu i miejsca popełnienia wykroczenia, a także określenia zachowania sprawcy ma być istotny dla sądu, który będzie rozpatrywał ewentualny wniosek o uchylenie prawomocnego mandatu.
Tak jak dotychczas funkcjonariusz będzie miał również obowiązek wskazania wysokości grzywny, kwalifikacji prawnej wykroczenia, a także poinformowania sprawcy o prawie odmowy przyjęcia mandatu i o skutkach prawnych takiej odmowy.
Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2019
Dłuższy termin na uiszczenie grzywny
Grzywnę nałożoną mandatem karnym zaocznym sprawca będzie mógł uiścić w terminie 14 dni (dotychczasowe przepis przewidywały 7-dniowy termin) od:
- wystawienia mandatu – w przypadku gdy mandat pozostawiono w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać
- doręczenia mandatu – w przypadku gdy mandat został doręczony sprawcy.
Doręczenie mandatu zaocznego to kolejna ze zmian, obowiązujących od 1 maja 2019 r. Ma ona umożliwić funkcjonariuszowi doręczenie mandatu w sytuacji, gdy nie zastał on sprawcy na miejscu zdarzenia, ale zna jego dane osobowe.
Formularz mandatu będzie określał organ, na rzecz którego można uiścić grzywnę.
Nowy wzór mandatu od 1 maja 2019 r.
Chociaż nowe formularze mandatów karnych będą obowiązywały od 1 maja 2019 r., to „stare” mogą być nadal w użyciu do wyczerpania ich nakładu, nie dłużej jednak niż przez okres 4 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów.
Wzór mandatu określa projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2077);
Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego – etap legislacyjny: opiniowanie
Polecamy serwis: Wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat