Kiedy sąd może uchylić pytanie strony?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z powyższymi uwagami rozprawę prowadzi i kieruje jej przebiegiem sąd. Jedną z kluczowych czynności którą prowadzi jest również przesłuchanie. Stosownie do treści przepisu art. 77 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, pytania obwinionemu, świadkowi oraz biegłemu może zadawać sąd oraz strony.
REKLAMA
Jednym z instrumentów porządkowych sądu służących zapewnieniu prawidłowego przebiegu przesłuchania danej osoby jest instytucja uchylenia pytania zadanego przez stronę.
Przesłanki uchylenia pytania
Sąd może uchylić pytanie strony w trzech sytuacjach:
- jeśli jest nieistotne dla sprawy
- jeśli sugeruje treść odpowiedzi
- jeśli sąd z innych powodów uznaje za niestosowne.
Za pytanie nieistotne należy uznać takie, które nie zmierza do ustalenia kwestii ważnych dla toczącego się postępowania karnego i kwestii odpowiedzialności obwinionego bądź pytania w ogóle niezwiązane z toczącym się postępowaniem.
Zobacz: Wniosek o ukaranie za wykroczenie
Dopytywanie się pokrzywdzonego o to, czy bracia obwinionego w innych sprawach byli karani jest nieistotne jeśli bracia ci nie biorą udziału w tym postępowaniu.
Pytanie sugerujące odpowiedź to naturalnie pytanie zadane w taki sposób, że wymusza tylko jeden rodzaj odpowiedzi.
Ustawodawca nie określił wprost czym jest pytanie niestosowne pozostawiając to (słusznie) ocenie sądu. Wydaje się, iż z całą pewnością za pytania niestosowne można uznać pytania obraźliwe, pytania podchwytliwe, pytania z gatunku intymnych.
Skutki uchylenia pytania
Sąd uchyla pytanie niezaskarżalnym zarządzeniem. Skutkiem tej decyzji jest naturalnie brak obowiązku osoby przesłuchiwanej, do udzielenie na nie odpowiedzi.
W kontekście rodzącego się pytania, co może zrobić autor pytania uchylonego przez sąd, należy uznać, iż przysługuje mu prawo podjęcia próby zadania pytania w inny sposób. Może on również spróbować żądać wprowadzenia do protokołu rozprawy treści pytania uchylonego przez sąd i ewentualnie w apelacji zaskarżyć tę decyzję (bo w apelacji można skarżyć wszystkie decyzje sądu pierwszej instancji, w tym te niezaskarżalne).
Zobacz serwis: Wykroczenia
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA