Na czym polega sprostowanie treści protokołu rozprawy?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami postępowania w sprawie o wykroczenia stronom i osobom mającym w tym interes prawny przysługuje prawo złożenia wniosku o sprostowanie protokołu rozprawy lub posiedzenia.
REKLAMA
Wskazane uprawnienie do złożenia wniosku o sprostowanie protokołu przysługuje stronom i osobom mającym w tym interes prawny. W przedmiotowym wniosku podmioty te zobowiązane są do oznaczenia który protokół ma być sprostowany a także do wskazania nieścisłości oraz opuszczeń zawartych w protokole a także wskazać wprowadzenia (lub usunięcia) jakiego zapisu się domagają.
Zobacz serwis: Wykroczenia
REKLAMA
W przedmiocie sprostowania protokołu rozstrzyga po wysłuchaniu protokolanta, sędzia, który prowadził czynność. W przypadku uwzględnienia takiego wniosku protokół jest odpowiednio zmieniany i umieszcza się w nim wzmiankę o sprostowaniu, którą podpisuje sędzia oraz protokolant. W takim przypadku o treści sprostowania zawiadamia się strony.
W przypadku nieuwzględnienia wniosku o sprostowanie protokołu wniosek ten dołącza się do akt sprawy do protokołu głównego. W takiej sytuacji tylko wnioskodawca zostaje poinformowany o odmowie uwzględnienia jego wniosku.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Należy wskazać również, iż wniosek o sprostowanie protokołu rozprawy lub posiedzenia pozostawia się bez rozpoznania, jeżeli został złożony po wysłaniu akt sprawy do wyższej instancji (art. 37 § 5 KPW w zw. z art. 153 § 3 i 4 Kodeksu postępowania karnego).
Uzupełniająco należy dodać, iż w razie zaistnienia w protokole oczywistych omyłek pisarskich lub rachunkowych, może nastąpić ich sprostowanie nie tylko na wniosek strony lub osoby zainteresowanej, ale również sprostowanie to może nastąpić z urzędu w każdym czasie (w toku postępowania).
Zobacz serwis: Więziennictwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat