Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu wykroczeniowym
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy prawa procesowego do pełnienia tej funkcji dopuszczają adwokata, radcę prawnego oraz pracownika pokrzywdzonej instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej lub pracownika instytucji nadrzędnej nad tymi organami.
REKLAMA
Funkcja pełnomocnika i jego udział w procesie
Możliwość wyznaczenia pełnomocnika dla pokrzywdzonego lub pokrzywdzonego występującego w roli oskarżyciela posiłkowego w procesie w sprawie o wykroczenie ma na celu umożliwienie temu podmiotowi skuteczniejszej realizacji jego praw oraz ułatwić im udział w postępowaniu.
Pełnomocnik strony działa w procesie aż do zakończenia prawomocnego postępowania i działa w imieniu strony. Czynności dokonywane przez pełnomocnika są skuteczne dla strony którą reprezentuje.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Sposób ustanowienia pełnomocnika
REKLAMA
Przepisy zezwalają na posiadanie przez pokrzywdzonego (lub oskarżyciela posiłkowego) jednego pełnomocnika w procesie. W zakresie sposobu ustanowienia tego pełnomocnika może on być wyznaczony przez stronę (tzw. pełnomocnik z wyboru) jak i być wyznaczony stronie z urzędu przez prezesa sądu na wniosek pokrzywdzonego. W przypadku wyznaczenia pełnomocnika z wyboru może mieć to miejsce w formie pisemnej lub ustnej (jest to pełnomocnictwo udzielone do protokołu rozprawy).
W odniesieniu do problematyki wyznaczenia pełnomocnika stronie z urzędu, Sąd uwzględnia wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu wówczas gdy uzna, iż wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości a wnioskodawca w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów ustanowienia w sprawie pełnomocnika bez poważnego uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie oraz swojej rodziny.
Zobacz serwis: Wykroczenia
Kto może być pełnomocnikiem?
Pełnomocnikiem pokrzywdzonego może być adwokat, radca prawny oraz pracownik pokrzywdzonej instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej lub pracownik instytucji nadrzędnej nad tymi organami.
Zobacz serwis: Więziennictwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat