REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogryzienie przez psa – o skutkach prawnych i zasadach odpowiedzialności

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Pogryzienie przez psa – o skutkach prawnych i zasadach odpowiedzialności
Pogryzienie przez psa – o skutkach prawnych i zasadach odpowiedzialności
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy dochodzi zatem do ataku ze strony zwierzęcia, warto wiedzieć, że to zdarzenie nie musi pozostać bez konsekwencji prawnych.

Pogryzienie przez psa - wykroczenie

„On nie gryzie, jest taki kochany…” – ileż osób dało się nabrać na podobny tekst. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji zwierzęcia na nasze zachowanie – w końcu przecież mówimy w różnych językach… Nie każde zwierzę odwdzięczy nam się okazaną przez nas sympatią. Czasami zwierzęcy instynkt przewyższa ludzką cierpliwość i wyrozumiałość. Kiedy dochodzi zatem do ataku ze strony zwierzęcia, warto wiedzieć, że to zdarzenie nie musi pozostać bez konsekwencji prawnych.

REKLAMA

REKLAMA

Gdy zaatakuje Cię cudze zwierzę, możesz skorzystać z przepisu zawartego w art. 77 Kodeksu wykroczeń. Stanowi on o tym, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Z góry zatem ten przepis nakłada na właściciela zwierzęcia obowiązek zachowania przy kontaktach z nim wszelkich środków ostrożności. Jeżeli widzimy, że nasz pupil jest co prawda wobec nas łagodny, ale wobec osób obcych lub innych zwierząt już niekonieczne, należy bezwzględnie zachować maksymalne środki mające na celu uniknięcie jego kontaktu z innymi ludźmi czy zwierzętami. Wiele osób nadal tego nie potrafi zrozumieć, mimo nadarzających się ciągle tragicznych w skutkach sytuacji z udziałem zwierząt, kiedy to na przykład pies atakuje nawet swych właścicieli, a ci – jeśli zdążą - muszą uciekać na balkon i wyczekiwać pomocy stosownych służb.

Warto w tym miejscu przypomnieć o istotnym fakcie, mówiącym o tym, że zgodnie z art. 73 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r., zabrania się posiadania i przetrzymywania, a także sprowadzania z zagranicy, sprzedaży, wymiany, wynajmu, darowizny oraz użyczania podmiotom nieuprawnionym do ich posiadania żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Innymi słowy, występują rasy psów, których posiadanie wymaga otrzymania stosownego zezwolenia. Bez względu zatem na czyjeś osobiste przekonania, że „każda psinka jest łagodna, ale jej usposobienie zależy od tego jakiego ma właściciela”, wśród kategorii ras psów uznawanych za agresywne występują:

1) amerykański pit bull terrier;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);

3) buldog amerykański;

4) dog argentyński;

5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);

6) tosa inu;

7) rottweiler;

8) akbash dog;

9) anatolian karabash;

10) moskiewski stróżujący;

11) owczarek kaukaski.

Powyższy spis został sporządzony na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne z dnia 28 kwietnia 2003 r. Posiadanie tych zwierząt wymaga uzyskania zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierzęcia.

Co robić jeśli dojdzie do ataku zwierzęcia?

Wezwać Policję. Namierzy ona właściciela i dokona weryfikacji czy zwierzę posiada zaliczone aktualne, obowiązkowe szczepienia. Następnie Policja dokona weryfikacji czy zwierzę było utrzymywane w stosownych warunkach, zapewniających izolację od osób trzecich. Trudno bowiem zaaprobować fakt, że zwierzę biega swobodnie po ulicy, jeśli jest agresywne i stanowi dla innych zagrożenie.

Za zachowanie zwierzęcia odpowie jego właściciel, na podstawie art. 431 Kodeksu cywilnego. Stanowi on o tym, że:

REKLAMA

„§ 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego”.

Jeśli zatem dojdzie do ataku zwierzęcia, osoba pokrzywdzona może dochodzić od jego właściciela zadośćuczynienia lub odszkodowania. Pamiętajmy, że pomiędzy jednym a drugim roszczeniem zachodzi ogromna różnica - zadośćuczynienie przyznawane jest za szkody niematerialne (np. przeżyty stres, lęk), natomiast odszkodowanie dotyczy szkód materialnych (np. zniszczona odzież, koszty leczenia, czy rehabilitacji). Właśnie przy dochodzeniu jakichkolwiek roszczeń bardzo przydatna okazuje się zawsze notatka policyjna i lekarska na temat okoliczności zdarzenia.

Wysokość zadośćuczynienia bądź odszkodowania zależna jest od rozmiaru i umiejscowienia blizn po pogryzieniu oraz przebiegu leczenia i rehabilitacji osoby pokrzywdzonej. Wchodząc na drogę sądową, musimy mieć szczegółowo opisane okoliczności zdarzenia oraz jego skutki, najlepiej potwierdzenie dokumentacją medyczną i fotograficzną. Generalnie obowiązuje zasada, że im cięższe obrażenia osoby pokrzywdzonej, tym wyższe będzie jej odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Doznając ataku ze strony zwierzęcia, czasem warto przemyśleć założenie sprawy przeciwko jego właścicielowi. Nie trzeba poprzestać jedynie na mandacie policyjnym wymierzonym przeciwko właścicielowi agresora. Uchronić to może kolejne ofiary przed zwierzęcymi napaściami, które tak często są lekceważone przez właścicieli zwierząt. Może dzięki temu w końcu nauczą się oni nakładać swoim zwierzętom kaganiec i trzymać na smyczy w miejscach publicznych.

Adwokat Pamela Opoczka

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA