REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogryzienie przez psa – o skutkach prawnych i zasadach odpowiedzialności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Pogryzienie przez psa – o skutkach prawnych i zasadach odpowiedzialności
Pogryzienie przez psa – o skutkach prawnych i zasadach odpowiedzialności
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy dochodzi zatem do ataku ze strony zwierzęcia, warto wiedzieć, że to zdarzenie nie musi pozostać bez konsekwencji prawnych.

Pogryzienie przez psa - wykroczenie

„On nie gryzie, jest taki kochany…” – ileż osób dało się nabrać na podobny tekst. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji zwierzęcia na nasze zachowanie – w końcu przecież mówimy w różnych językach… Nie każde zwierzę odwdzięczy nam się okazaną przez nas sympatią. Czasami zwierzęcy instynkt przewyższa ludzką cierpliwość i wyrozumiałość. Kiedy dochodzi zatem do ataku ze strony zwierzęcia, warto wiedzieć, że to zdarzenie nie musi pozostać bez konsekwencji prawnych.

REKLAMA

REKLAMA

Gdy zaatakuje Cię cudze zwierzę, możesz skorzystać z przepisu zawartego w art. 77 Kodeksu wykroczeń. Stanowi on o tym, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Z góry zatem ten przepis nakłada na właściciela zwierzęcia obowiązek zachowania przy kontaktach z nim wszelkich środków ostrożności. Jeżeli widzimy, że nasz pupil jest co prawda wobec nas łagodny, ale wobec osób obcych lub innych zwierząt już niekonieczne, należy bezwzględnie zachować maksymalne środki mające na celu uniknięcie jego kontaktu z innymi ludźmi czy zwierzętami. Wiele osób nadal tego nie potrafi zrozumieć, mimo nadarzających się ciągle tragicznych w skutkach sytuacji z udziałem zwierząt, kiedy to na przykład pies atakuje nawet swych właścicieli, a ci – jeśli zdążą - muszą uciekać na balkon i wyczekiwać pomocy stosownych służb.

Warto w tym miejscu przypomnieć o istotnym fakcie, mówiącym o tym, że zgodnie z art. 73 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r., zabrania się posiadania i przetrzymywania, a także sprowadzania z zagranicy, sprzedaży, wymiany, wynajmu, darowizny oraz użyczania podmiotom nieuprawnionym do ich posiadania żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Innymi słowy, występują rasy psów, których posiadanie wymaga otrzymania stosownego zezwolenia. Bez względu zatem na czyjeś osobiste przekonania, że „każda psinka jest łagodna, ale jej usposobienie zależy od tego jakiego ma właściciela”, wśród kategorii ras psów uznawanych za agresywne występują:

1) amerykański pit bull terrier;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);

3) buldog amerykański;

4) dog argentyński;

5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);

6) tosa inu;

7) rottweiler;

8) akbash dog;

9) anatolian karabash;

10) moskiewski stróżujący;

11) owczarek kaukaski.

Powyższy spis został sporządzony na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne z dnia 28 kwietnia 2003 r. Posiadanie tych zwierząt wymaga uzyskania zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierzęcia.

Co robić jeśli dojdzie do ataku zwierzęcia?

Wezwać Policję. Namierzy ona właściciela i dokona weryfikacji czy zwierzę posiada zaliczone aktualne, obowiązkowe szczepienia. Następnie Policja dokona weryfikacji czy zwierzę było utrzymywane w stosownych warunkach, zapewniających izolację od osób trzecich. Trudno bowiem zaaprobować fakt, że zwierzę biega swobodnie po ulicy, jeśli jest agresywne i stanowi dla innych zagrożenie.

Za zachowanie zwierzęcia odpowie jego właściciel, na podstawie art. 431 Kodeksu cywilnego. Stanowi on o tym, że:

REKLAMA

„§ 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego”.

Jeśli zatem dojdzie do ataku zwierzęcia, osoba pokrzywdzona może dochodzić od jego właściciela zadośćuczynienia lub odszkodowania. Pamiętajmy, że pomiędzy jednym a drugim roszczeniem zachodzi ogromna różnica - zadośćuczynienie przyznawane jest za szkody niematerialne (np. przeżyty stres, lęk), natomiast odszkodowanie dotyczy szkód materialnych (np. zniszczona odzież, koszty leczenia, czy rehabilitacji). Właśnie przy dochodzeniu jakichkolwiek roszczeń bardzo przydatna okazuje się zawsze notatka policyjna i lekarska na temat okoliczności zdarzenia.

Wysokość zadośćuczynienia bądź odszkodowania zależna jest od rozmiaru i umiejscowienia blizn po pogryzieniu oraz przebiegu leczenia i rehabilitacji osoby pokrzywdzonej. Wchodząc na drogę sądową, musimy mieć szczegółowo opisane okoliczności zdarzenia oraz jego skutki, najlepiej potwierdzenie dokumentacją medyczną i fotograficzną. Generalnie obowiązuje zasada, że im cięższe obrażenia osoby pokrzywdzonej, tym wyższe będzie jej odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Doznając ataku ze strony zwierzęcia, czasem warto przemyśleć założenie sprawy przeciwko jego właścicielowi. Nie trzeba poprzestać jedynie na mandacie policyjnym wymierzonym przeciwko właścicielowi agresora. Uchronić to może kolejne ofiary przed zwierzęcymi napaściami, które tak często są lekceważone przez właścicieli zwierząt. Może dzięki temu w końcu nauczą się oni nakładać swoim zwierzętom kaganiec i trzymać na smyczy w miejscach publicznych.

Adwokat Pamela Opoczka

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ePraca: nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, od II kwartału 2025 r. Jest ustawa

Technologia zmienia rynek pracy coraz bardziej. Od jakiegoś czasu można szukać pracy w aplikacji ePraca. Aplikacja do łatwego zainstalowania na telefon jest nowoczesnym narzędziem, dla tych którzy chcą zmienić czy szukają pracy. Co ważne, w związku ze zmianami ustawowymi, a konkretnie w związku z uchwaleniem ustawy o rynku pracy, w zakresie portalu i aplikacji ePraca został uregulowany nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców - ale których?

Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.

REKLAMA

Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

Czy Polacy będą mniej pracować? Ministerstwo: rozwiązania muszą być "szyte na miarę"

Krótszy tydzień pracy już na horyzoncie? Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że już wkrótce przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się nowym standardem w Polsce?

79, 87, 92 punkty. Ile wynosi świadczenie wspierające od marca 2025 r.?

Komu przysługuje świadczenie wspierające w 2025 r. i ile wynosi? Jak przyznawane są punkty? Prezentujemy najważniejsze informacje i przykładowe kwoty dla poszczególnych progów.

REKLAMA

Spadki: Gminy mają prawo przejąć pieniądze zmarłego. Już po dwóch latach

Zmarł Twój krewny. Miał konto w banku. Przeoczyłeś to. Gmina ma prawo przejąć te pieniądze. Procedura zaczyna się dwa lata. Termin liczymy od dnia kiedy bank dowiedział się o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Gmina ma prawo do zabrania tych pieniędzy.

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?

Jeśli rozpocząłeś pracę przed 1999 rokiem, Twoja emerytura może być niższa z powodu brakujących dokumentów w ZUS. Odnalezienie starych świadectw pracy i innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie może znacząco wpłynąć na wysokość Twojego świadczenia. Dowiedz się, jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę.

REKLAMA