Przepadek przedmiotów
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli dana osoba wbrew prawu używa elementów oznaczenia pojazdu uprzywilejowanego, to te elementy mogą być mu zabrane, jako służące do popełnienia wykroczenia polegającego na naruszeniu zakazu używania w sposób nieuprawniony tych odznaczeń (art. 96a § 3 kodeksu wykroczeń).
REKLAMA
Orzeczenie o przepadku staje się wykonalne, tj. przenosi własność rzeczy sprawcy na Skarb Państwa lub inny podmiot z chwilą uprawomocnienia się wyroku. Należy wskazać, iż co do zasady może być orzeczony przepadek tylko rzeczy należących do sprawcy, ale są sytuacje, gdy przepis szczególny pozwala na przepadek przedmiotów niezależnie do tego, czyją są własnością.
Zobacz także: Kiedy sąd orzeka przepadek przedmiotów (art. 100)
Wytrychy, klucze lub inne narzędzia przeznaczone do dokonywania kradzieży podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy (art. 129 § 3 kodeksu wykroczeń).
REKLAMA
Wskazać należy na to, że przepadek może być orzekany w dwóch konfiguracjach procesowych, tj. albo fakultatywnie ( jest 5 takich przypadków w k.w., np. art 56 § 3, który stanowi, iż przedmioty uzyskane w toku zbiórki publicznej prowadzonej bez zezwolenia mogą ulec przepadkowi) albo obligatoryjnie (jest 8 takich przypadków w k.w., np. 158 § 2 kodeksu wykroczeń przewiduje obligatoryjny przepadek drewna bezprawnie pozyskanego przez sprawcę w lesie).
Uregulowania dotyczące przepadku przedmiotów występują w kodeksie wykroczeń, ale również mogą występować w innych ustawach szczególnych, które określają dany rodzaj wykroczeń.
Ustawa o ochronie baz danych przewiduje fakultatywny przepadek bezprawnie wykonanych egzemplarzy baz danych.
Zobacz serwis: Kary i środki karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat