Pies bez smyczy w lesie – jaki mandat?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy można wchodzić z psem do lasu?
- Pies bez smyczy w lesie – mandat
- Kiedy pies może biegać luzem po lesie?
- Pies bez smyczy w lesie – jaki mandat?
Czy można wchodzić z psem do lasu?
Spacer w lesie z psem nie jest zakazany. Nie ma w Polsce przepisów prawa, które penalizowałyby wchodzenie do lasu z psem. Inna sytuacja jest w przypadku puszczania psa luzem czyli bez smyczy.
REKLAMA
Pies bez smyczy w lesie – mandat
Puszczanie w lesie psa luzem można znaleźć w Kodeksie wykroczeń, dokładnie w art. 166 tego aktu prawnego.
Art. 166. Kodeksu wykroczeń:
Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi:
1) z polowaniem,
2) ze szkoleniem psów będących zwierzętami wykorzystywanymi do celów specjalnych w rozumieniu art. 4 pkt 20 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1580), albo ich udziałem w akcji ratowniczej, w działaniach poszukiwawczych lub w działaniach związanych z ochroną granicy państwowej lub zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego,
3) ze szkoleniem psów ratowniczych albo ich udziałem w akcji ratowniczej prowadzonej przez podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa na podstawie przepisów odrębnych,
- podlega karze grzywny albo karze nagany.
W związku z powyższym spacer w lesie z psem, który nie idzie na smyczy, jest niedozwolony. Pamiętajmy zatem, aby przechodząc przez las, mieć psa pod kontrolą na smyczy. Nie musi być to krótka smycz. O ile nam tak wygodnie, można korzystać z dłuższych smyczy.
Kiedy pies może biegać luzem po lesie?
Zaglądając do wyżej przytoczonego przepisu można wymienić, kiedy bieganie psa bez smyczy po lesie jest dozwolone. Są to następujące sytuacje:
- pies wykonuje czynności związane z polowaniem,
- pies wykorzystywany do celów specjalnych jest w trakcie szkolenia albo bierze udział w akcji ratowniczej, w działaniach poszukiwawczych lub w działaniach związanych z ochroną granicy państwowej lub zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego,
- pies ratowniczy jest w trakcie szkolenia lub bierze udział w akcji ratowniczej prowadzonej przez podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa na podstawie przepisów odrębnych.
Z ustawy o ochronie zwierząt dowiadujemy się, jakie zwierzęta uważa się za wykorzystywane do celów specjalnych. Są to:
zwierzęta, których profesjonalna tresura oraz używanie odbywa się na podstawie odrębnych przepisów, regulujących szczegółowe zasady działania jednostek Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Agencji Wywiadu, Policji, Straży Granicznej i innych formacji podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, Krajowej Administracji Skarbowej, ratownictwa oraz regulujących zasady szkolenia i wykorzystania psów - przewodników osób ociemniałych.
Pies bez smyczy w lesie – jaki mandat?
Jakie kary grożą za wyprowadzanie psa do lasu bez smyczy na spacery? Właściciel psa może spodziewać się:
- nagany,
- grzywny.
Ile wynosi kara grzywny za bieganie psa po lesie luzem? Tutaj przychodzi nam z pomocą art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń. Grzywna wymierzana jest w wysokości od 20 zł do nawet 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Przy wymierzaniu grzywny, bierze się pod uwagę:
- dochody sprawcy,
- jego warunki osobiste i rodzinne,
- stosunki majątkowe i
- możliwości zarobkowe.
Może jednak wychodząc z psem do lasu, warto zabrać ze sobą smycz?
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2023, poz. 2119)
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2023, poz. 1580)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat