Kara grzywny w Kodeksie wykroczeń

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
rozwiń więcej
Kara grzywny w Kodeksie wykroczeń/Fot. Shutterstock / shutterstock
Kara grzywny jest nieco inaczej uregulowana w prawie wykroczeń niż w prawie karnym materialnym. Istotną różnicą jest fakt, iż grzywnę w prawie wykroczeń wymierza się kwotowo, a nie w stawkach dziennych jak ma to miejsce w prawie karnym. Ile wynosi kara grzywny w prawie wykroczeń i kiedy może być orzeczona?

Podstawa prawna

Kara grzywny w Kodeksie wykroczeń (dalej: k.w.) została uregulowana w art. 18 pkt 3. Zaś zgodnie z treścią art. 24 k.w., grzywna jest wymierzana w wysokości od 20 (dwudziestu) złotych do 5000 (pięciu tysięcy) złotych (§ 1), z wyjątkami, gdy ustawa na nie wskazuje.

W prawie wykroczeń orzeka się grzywnę w wysokości np. 100 (sto) złotych, 250 (dwieście pięćdziesiąt) złotych itp., podczas gdy w prawie karnym grzywna jest orzekana w stawkach i wysokości jak np. 10 (dziesięć) stawek po 20 (dwadzieścia) złotych każda czy 50 (pięćdziesiąt) stawek dziennych po 50 (pięćdziesiąt) złotych każda.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

W tym miejscu podobnie jak w prawie karnym, należy zwrócić uwagę, że wysokość kary grzywny jest wymierzana w oparciu o dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe (art. 24 § 3 k.w.).

W sytuacji, gdy za wykroczenie popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej została wymierzona kara aresztu, to wówczas orzeka się obok tej kary również grzywnę, chyba że grzywna nie byłaby celowa (art. 24 § 3 k.w.).

Kara grzywny może zostać orzeczona wobec sprawcy wykroczenia takiego jak np. bezprawne przekroczenia granicy RP (art. 49a k.w.), naruszenie przepisów porządkowych (art. 54 k.w.), utrudnianie wykonywania czynności służbowych (art. 65a k.w.), drażnienie zwierząt (art. 78 k.w.) i wielu innych.

Zamiana grzywny

W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy ukarani nie uiszczają orzeczonej kary grzywny lub jej egzekucja jest bezskuteczna. Wówczas kara grzywny zostaje zamieniona na zastępczą karę aresztu (art. 25 §2 k.w.), od której ukarany w każdej chwili może się uwolnić poprzez jej uiszczenie (art. 27 § 1 k.w.).

W przypadku wyższych kar grzywny ukarani często wpłacają kwotę częściowo i w tym przypadku jeżeli doszłoby do zamiany kary grzywny na zastępczą karę aresztu, to wówczas wymiaru zastępczej kary aresztu nie oblicza się od całej grzywny, tylko od wysokości grzywny, która pozostała ukaranemu do uregulowania (art. 27 § 2 k.w.).

Sąd orzekł wobec sprawcy wykroczenia z art. 87 §1 k.w. (tj. prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu) karę grzywny w wysokości 500 (pięćset) złotych. Ukarany uiścił tylko kwotę w wysokości 100 (stu) złotych. Po analizie akt sprawy sąd zarządził zamianę kary grzywny na zastępczą karę aresztu, określając w dniach wymiar zastępczej kary aresztu, wskazując, iż ukarany może uwolnić się od zastępczej kary aresztu poprzez uiszczenie pozostałej kwoty w wysokości 400 (czterystu) złotych.

Sylwia Uścimiak - uczestniczka prawniczego Seminarium Doktoranckiego na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, absolwentka Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu

Polecamy serwis: Wykroczenia

Prawo
Do kiedy Dobry start 2024? Do jakiego wieku dziecka przysługuje?
02 lip 2024

Do kiedy wniosek o Dobry start 300+ można składać w 2024 roku? Kiedy będzie wypłata 300 zł, gdy wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu? Do jakiego wieku dziecka przysługuje 300+?

Akcja CBA na uczelniach prywatnych w Łodzi, Krakowie i Katowicach. W tle korupcja, nieprawidłowości i nawet 200 tys. zł
01 lip 2024

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili operację na terenie Warszawy, Łodzi, Rzeszowa i Katowic, zatrzymując trzech mężczyzn i jedną kobietę. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości na niepublicznych uczelniach wyższych, a także działalności zorganizowanej grupy przestępczej.

Sygnalista w szkole. Kto może nim być i jak go chronić?
01 lip 2024

Kim jest sygnalista w szkole? Kogo dotyczą nowe obowiązki związane z ustawą o ochronie sygnalistów? Jakie działania powinni podjąć dyrektorzy placówek oświatowych?

Więcej urlopu dla osób 55 plus. Dodatkowe 5 dni na niezbędne wizyty u lekarzy. Czy to zachęci emerytów do pracy?
01 lip 2024

Więcej urlopu dla osób 55 plus. Dodatkowe 5 dni na niezbędne wizyty u lekarzy. Taki pomysł trafił do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Czy ma szansę na realizację i czy mógłby zachęcić emerytów do pracy?

Zmiany w terminarzu wypłat 800 plus. Sprawdź, czym zaskoczy cię lipiec 2024 r. Data przelewu zmieni się trzykrotnie.
01 lip 2024

Przelewy 800 plus są wykonywane transzami i trafiają na konta uprawnionych w ściśle określonych terminach. Jednak w terminarzu wypłat zdarzają się zmiany. Tak właśnie jest w lipcu 2024 r.

Odszkodowanie za opóźniony lot - jakie prawa Ci przysługują?
01 lip 2024

Podróże lotnicze z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Spora dostępność połączeń lotniczych i atrakcyjne ceny biletów zachęcają nas do zwiedzania świata i odkrywania nowych miejsc. Wybierając się w podróż na pokładzie samolotu, warto mieć jednak świadomość, że podczas niej mogą pojawić się pewne zakłócenia, za które przewidziana jest rekompensata. Jeżeli bowiem nasz lot będzie opóźniony lub odwołany, możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych.

Ochrona i wysokość odszkodowania dla sygnalisty [WYWIAD]
01 lip 2024

Sygnaliście przysługuje odszkodowanie w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku. - Sygnalista ma możliwość udowodnienia konieczności wyższego odszkodowania, tym samym […] ma on prawo do pełnego odszkodowania, w zależności od zakresu szkody, który zależeć będzie od zastosowanych przez podmiot działań odwetowych, przykładowo np. od wartości utraconych przez pracownika zarobków. - Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, pozytywnie ocenia określenie wysokości odszkodowania dla sygnalisty.

Dopilnuj tej rzeczy, aby nie opóźnić pieniędzy z ZUS
01 lip 2024

Nieaktualny adres, zmienione konto bankowe. Brak aktualizacji adresu czy numeru konta może skutkować zwrotem pieniędzy do ZUS czy nieotrzymaniem ważnej informacji. Kiedy trzeba to zgłosić do placówki? 

Sygnalista dokona ujawnienia publicznego, jeśli pracodawca nie wdroży procedur w terminie? [WYWIAD]
01 lip 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie z dniem 25 września 2024 r. Co jeśli pracodawca nie wdroży w terminie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych? - Rzeczywiście przepisy dotyczące funkcjonowania procedur zgłoszeń zewnętrznych czyli do Rzecznika Praw Obywatelskich bądź właściwych organów publicznych wchodzą w życie 3 miesiące później czyli 25 grudnia 2024 r. Przepisy dotyczące ujawnienia publicznego wchodzą w życie natomiast z dniem 25 września br. - tłumaczy Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Nietrzeźwość rodzica przy sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Co na to prawo?
01 lip 2024

Niedawno w jednym ze znanych polskich seriali pojawił się dość ciekawy wątek. Kobieta, wskutek splotu niefortunnych zdarzeń, sprawowała opiekę nad swoim synem będąc w stanie nietrzeźwości. Jeden z mężczyzn, który był tego świadkiem wezwał Policję. Od tego momentu zaczęły się dla tej kobiety problemy związane z próbą odebrania jej władzy rodzicielskiej przez Sąd opiekuńczy. Czy taki scenariusz jest możliwy w realnym życiu? Niestety tak, ale będzie to zależeć od kilku czynników.

pokaż więcej
Proszę czekać...