REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mandat zapłacimy kartą płatniczą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Piórkowska
Mandat będziemy mogli zapłacić także w formie bezgotówkowej.
Mandat będziemy mogli zapłacić także w formie bezgotówkowej.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dąży do uproszczenia i przyśpieszenia postępowania mandatowego. W tym celu przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający wprowadzenie możliwości zapłaty za mandat kartą płatniczą. Oznacza to, że otrzymawszy mandat za naruszenie przepisów drogowych, należność będziemy mogli uiścić bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył.

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: gotówkowy, kredytowany i zaoczny. Na osoby stale zamieszkujące w Polsce nakładane są mandaty kredytowane lub zaoczne, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy, co często wiąże się z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył ma zastosowanie jedynie do cudzoziemców. Warunkiem jaki musi być spełniony, aby możliwe było uregulowanie mandatu gotówkowego, jest posiadanie przez osobę ukaraną polskiej waluty.

REKLAMA

Mandat zapłacimy od razu po jego nałożeniu

Zgodnie z założeniami ministerstwa zarówno obywatele polscy jak i cudzoziemcy będą mogli uiścić wszelkie należności za pomocą karty płatniczej, które przyjmą zaopatrzeni w czytniki kart policjanci. Dopuszczenie takiej formy płatności będzie dogodne szczególnie dla cudzoziemców, którzy nie posiadają polskiej waluty. Obowiązujące przepisy prowadzą do sytuacji, w której policja nakładając mandat na taką osobę, musi dowieźć ją do najbliższego bankomatu. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku kierowców samochodów ciężarowych ze względu na niewystarczającą liczbę miejsc, w których pojazdy te można bezpiecznie pozostawić.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Ministerstwo zauważa, że obywatele niejednokrotnie wyrażają chęć opłacenia grzywny bezpośrednio po ukaraniu za naruszenie przepisów, dlatego powinni mieć możliwość wyboru, czy przyjąć mandat kredytowany i opłacić go na dotychczasowych zasadach, czy też opłacić go na miejscu za pomocą karty płatniczej. Proponowane zmiany zakładają, że koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy poniesie ukarany, o czym funkcjonariusz będzie zobowiązany go poinformować. Przyjęcie proponowanej regulacji ma nie tylko zaoszczędzić czas kierowców, ale również w istotny sposób wpłynąć na zwiększenie ściągalności mandatów karnych.

Wydłużenie terminów na przeprowadzenie postępowania mandatowego

Projekt założeń ministerstwa przewiduje także wydłużenie terminów, w których dopuszczalne jest przeprowadzenie postępowania mandatowego. Obowiązujące terminy uzależnione są od sposobu ujawnienia wykroczenia. Termin dla sprawcy schwytanego na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia wynosi 14 dni, natomiast dla osób których naruszenia zarejestrowały urządzenia pomiarowe lub kontrolne 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Prawo jazdy

W praktyce termin na przeprowadzenie postępowania mandatowego w przypadku wykroczeń ujawnionych przez fotoradary okazuje się zbyt krótki, w efekcie czego policja zmuszona jest kierować sprawy do sądów. Wiąże się to przede wszystkim z potrzebą przeprowadzenia przez funkcjonariuszy czynności zmierzających np. do ustalenia właściciela bądź użytkownika pojazdu. Ministerstwo proponuje zatem, aby dla naruszeń ujawnionych pod nieobecność sprawcy lub zarejestrowanych przez urządzenia pomiarowe termin do nałożenia mandatu został wydłużony z 30 do 60 dni. Takie rozwiązanie ma być wygodne zarówno dla policji jak i sprawców wykroczeń.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Złe perspektywy dla niższych stopni niepełnosprawności [umiarkowany i lekki]. Bez podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego, dodatki do rent, asystencja osobista

Jest aż do 2028 r. prawie pewny brak waloryzacji dla takich świadczeń jak zasiłek pielęgnacyjny (od 2019 r.!), a także takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym?"

QUIZ z polskich przysłów i powiedzeń. Potrafisz je dokończyć? Już na 5. pytaniu będzie pod górkę
W tym quizie prosimy Was o dokończenie popularnych przysłów o raz powiedzeń. Wiele z nich weszło na stałe do codziennego języka. Używamy ich dosyć często, ale zdarza się, że je mylimy. Dacie radę?
ZUS: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Twoja emerytura może być wyższa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, o możliwości zwiększenia przyszłej emerytury poprzez dostarczenie brakujących dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

NSA: Sprzeczność w zasiłku (100 zł - 1229 zł) i świadczeniu pielęgnacyjnym (3287 zł). Jednocześnie zdolność i niezdolność do pracy

NSA wskazał na ważny niuans. Opiekun osoby niepełnosprawnej (matka) ma zasiłek stały. Podstawą dla tego zasiłku była całkowita niezdolność do pracy. Opiekun w świadczeniu pielęgnacyjnym musi być zdolny do pracy. Tylko wtedy może zrezygnować z pracy dla wykonania zadania opieki nad osobą niepełnosprawną (tu córka leżącą, stopień znaczny niepełnosprawności, pełna niesamodzielność). Pomimo zasiłku stałego (i niezdolności do pracy) matka została uznana dla świadczenia pielęgnacyjnego za osobę potencjalnie zdolną do pracy. Jak to jest możliwe? Na pozór wydaje się niemożliwe. A jednak jest możliwe.

REKLAMA

Nowy rodzaj zabezpieczenia sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia

W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

Nowy limit zwolnienia z abonamentu RTV. Więcej osób już może skorzystać z tego zwolnienia

Opłaty abonamentowe nie są lubiane, ale – niestety – ciągle obowiązkowe. Mimo obietnic likwidacji abonament RTV ma się dobrze i nadal należy go opłacać. Na szczęście niektórzy są zwolnieni od tego przykrego obowiązku. Liczba tych szczęściarzy niedawno się powiększyła. Kogo to dotyczy?

Przymusowe odbieranie dzieci w Polsce. Nowe wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości

Dobro dziecka musi być absolutnym priorytetem – także wtedy, gdy sąd decyduje o przymusowym odebraniu dziecka – to główna konkluzja nowych wytycznych dla kuratorów sądowych i zaleceń dla psychologów, które podpisano w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2024 r. było ponad 1,2 tys. takich odbiorów.

REKLAMA

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do mieszkań na II kwartał 2025 r. Ile wynosi dofinansowanie?

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do wynajmu mieszkań lub domów jednorodzinnych na II kwartał 2025 r. Są to dofinansowania w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta

NSA o MOSP: Stopień umiarkowany nie wyklucza świadczenia pielęgnacyjnego (3287 zł). Zakaz mechanicznego traktowania stopnia umiarkowanego, lekkiego i znacznego

„Stare” świadczenie pielęgnacyjne może otrzymać osoba niepełnosprawna ze stopniem umiarkowanym niepełnosprawności (jako opiekun). Osoba ta może bowiem podjąć pracę, a warunkiem otrzymania tego świadczenia była sytuacja, kiedy opiekun dokonywał wyboru: 1) będę pracował albo 2) będą opiekunem osoby niepełnosprawnej. Wniosek? Opiekunem osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopień niepełnosprawności, nie może być inna osoba niepełnosprawna (stopień umiarkowany albo lekki), która nie może pracować (potencjalnie). Jeżeli jednak osoba niepełnosprawna może pracować, to hipotetycznie może otrzymać status opiekuna i świadczenie pielęgnacyjne (stare).

REKLAMA