REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kary i środki karne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Areszt, prace społeczne, a nawet utrata pojazdu za jazdę quadem. Czy rajdy terenowe po lesie są legalne i co za nie grozi?

Rajdy terenowe po lesie nie należą do rzadkości – to coraz popularniejsza rozrywka wśród amatorów szybkiej jazdy. Już na dzień dzisiejszy, takie przejażdżki, obwarowane są szczegółowymi przepisami, których naruszenie grozi poważnymi konsekwencjami. Szykują się jednak zmiany – urządzającym nielegalne rajdy po lasach, grozić będzie kara aresztu, prace społeczne, a nawet przepadek pojazdu. 

Pies bez smyczy w lesie – jaki mandat?

Czy można chodzić z psem do lasu? Czy pies może biegać w lesie bez smyczy? Czy grozi za to mandat? Jakie są aktualne przepisy prawne?

Czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy?

Majówka zwykle zaczyna sezon na grillowanie. Co roku wracają te same pytania np. o to czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy? Sprawdźmy, czy można dostać mandat za grilla na balkonie.

Wyższe grzywny za wykroczenia – opinia RPO

Wyższe grzywny za wykroczenia mogą być – zdaniem RPO - narzędziem walki z protestami społecznymi.

REKLAMA

Grzywna za podrzucanie śmieci

Czy za podrzucanie śmieci sąsiad może zapłacić grzywnę? Co z możliwością wykorzystania nagrania z monitoringu?

Kary za złamanie ograniczeń – kasacja RPO

Kary za złamanie ograniczeń pandemicznych są przedmiotem kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich do Sądu Najwyższego. Zdaniem RPO nie można karać za wykroczenie osób, które naruszały m.in. zakaz korzystania z parków ustanowiony na mocy rozporządzenia.

Kara grzywny w Kodeksie wykroczeń

Kara grzywny jest nieco inaczej uregulowana w prawie wykroczeń niż w prawie karnym materialnym. Istotną różnicą jest fakt, iż grzywnę w prawie wykroczeń wymierza się kwotowo, a nie w stawkach dziennych jak ma to miejsce w prawie karnym. Ile wynosi kara grzywny w prawie wykroczeń i kiedy może być orzeczona?

Lockdown: Mniej policyjnych grzywien, ale wyższe kary

Lockdown wpłynął na liczbę kar. Zmniejszyła się liczba nałożonych przez policję grzywien. Ze statystyk wynika jednak, że wartość nałożonych kar wzrosła.

REKLAMA

Kara nagany według Kodeksu wykroczeń

Kara nagany jest jedną z kar obok ograniczenia wolności, grzywny i aresztu, jaka została przewidziana dla sprawcy wykroczenia. Kiedy może być zastosowana, a kiedy się jej nie stosuje?

Mandat w dobie koronawirusa - co może policjant?

Radca prawny Piotr Dobrowolski podkreśla, iż policjant może nałożyć mandat karny do 500 zł. "Mamy prawo odmówić przyjęcia" – mówi prawnik. Kiedy jednak mandat powinniśmy przyjąć bez dyskusji?

Jakie kary są przewidziane w Kodeksie wykroczeń?

Kara grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności czy dożywocia są najbardziej znanymi karami jakie występują w prawie karnym. Czy prawo wykroczeń również przewiduje takie kary?

Kara aresztu w rozumieniu Kodeksu wykroczeń

Areszt jest izolacyjną formą ukarania sprawcy przewidzianą w Kodeksie wykroczeń i będącą odpowiednikiem kary pozbawienia wolności znanej z Kodeksu karnego. Ile może trwać kara aresztu, kiedy może a kiedy nie może być stosowana?

Czy będą kary za pozostawienie bagażu bez opieki? MI proponuje takie rozwiązanie

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia, w którym proponuje aby wprowadzić możliwość nakładania grzywny za pozostawienie bagażu bez opieki na peronie lub dworcu, poza miejscami do tego wydzielonymi. Pomysłodawca informuje. że projekt powstał w związku z potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym i z co rocznym wzrostem liczby przypadków pozostawiania bagaż bez opieki na dworcach.

Będą surowsze kary za niedopilnowanie psa

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w dniu 7 listopada 2017 r. zapowiedział zaostrzenie kar za niedopilnowanie groźnego psa. Jeżeli przepisy wejdą w życie to za to wykroczenie grozić będzie grzywna nawet do 5 tys zł.

Stawki kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu – 2018 r.

Minister Środowiska ogłosił stawki kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. Sprawdź jakie stawki będą obowiązywać w 2018 r.

Sternik nie może być pod wpływem alkoholu

Zaostrzenie kar dla osób po użyciu alkoholu, a nie jak dotychczas w stanie nietrzeźwości - zakłada nowela ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Kara grzywny w prawie wykroczeń

Kara grzywny jest najczęściej orzekaną sankcją za popełnienie wykroczenia. Wymierzana jest w wysokości od 20 do 5 000 złotych z możliwością kumulacji jej z inną orzeczoną karą. Co w sytuacji, jeżeli egzekucja grzywny jest bezskuteczna?

Praca na cele społeczne w czasie kary ograniczenia wolności

Określona w kodeksie wykroczeń praca na cele społeczne ma charakter nieodpłatny i podlega kontroli sądu, który orzekł karę ograniczenia wolności. W jaki sposób powinna być wykonywana praca w czasie odbywania kary?

Mandat zapłacimy kartą płatniczą

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dąży do uproszczenia i przyśpieszenia postępowania mandatowego. W tym celu przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający wprowadzenie możliwości zapłaty za mandat kartą płatniczą. Oznacza to, że otrzymawszy mandat za naruszenie przepisów drogowych, należność będziemy mogli uiścić bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył.

Środki oddziaływania wychowawczego

Środki oddziaływania wychowawczego stanowią swoisty instrument oddziaływania na sprawcę, charakterystyczny dla prawa wykroczeń. Jego dobrodziejstwo polega na tym, że w określonych sytuacjach sprawcy wykroczenia, który powinien zostać ukarany, nie wymierza się kary lecz stosuje o wiele mniej dolegliwy środek, np. środek wychowawczy w postaci pouczenia, zwrócenia uwagi, ostrzeżenia.

Zastępcza kara aresztu

Kodeks wykroczeń ustanawia regułę, w myśl której kara aresztu to tzw. ultima ratio, czyli środek ostateczny. Wynika to naturalnie z faktu, iż jest to najsurowsza z możliwych kar. Wykorzystując ten fakt ustawodawca stworzył konstrukcję tzw. zastępczej kary aresztu, czyli de facto kary, która może być orzekana w stosunku do sprawcy, w sytuacji, gdy nie odbywa on w ogóle lub nie odbywa prawidłowo orzeczonej wobec niego kary grzywny lub aresztu.

Zakaz prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym, który wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat za popełnienie określonych w kodeksie wykroczeń (w części szczególnej). Celem orzekania tego zakazu jest zabezpieczenie uczestników ruchu drogowego przed uczestnikami stwarzającymi zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, a także poprzez represyjne oddziaływanie wpłynąć na zachowania sprawcy w przyszłości.

Warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu

Przepisy kodeksu wykroczeń przewidują instytucję warunkowego zawieszenia wykonania kary. Wykonanie kary aresztu można warunkowo zawiesić, jeżeli ze względu na okoliczności popełnienia wykroczenia, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu wykroczenia należy przypuszczać, że pomimo niewykonania kary nie popełni on nowego podobnego przestępstwa lub wykroczenia.

Przepadek przedmiotów

Przepadek przedmiotów jest środkiem karnym, którego istota polega na tym, że na rzecz Skarbu Państwa (lub innego podmiotu, gdy wskaże go ustawa) przechodzi własność przedmiotów, tj. narzędzi lub innych przedmiotów przeznaczonych do popełnienia wykroczenia, a gdy przepis tak stanowi, także przedmioty pochodzące bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia.

Podanie orzeczenia do publicznej wiadomości

Podanie orzeczenia do publicznej wiadomości jest jednym ze środków karnych przewidzianych w kodeksie wykroczeń. Stosuje się go wówczas, gdy przepis szczególny tak stanowi i, gdy sąd uzna, iż może mieć to znaczenie wychowawcze.

Obowiązek naprawienia szkody

Obowiązek naprawienia szkody jest jednym ze środków karnych, który ma służyć wyrównaniu powstałej w wyniku popełnionego wykroczenia szkody. Podkreślenia wymaga to, że obowiązek naprawienia szkody orzekany jest tylko wówczas, gdy przepis szczególny tak stanowi, tj. gdy konkretny przepis prawa przewiduje wprost jego potencjalne zastosowanie.

Nawiązka jako środek karny

Nawiązka jest środkiem karnym orzekanym przez sąd obok kary głównej na rzecz pokrzywdzonego w przypadkach szczególnych przewidzianych przez przepisy kodeksu wykroczeń, tj. sąd może ją orzec wówczas, gdy wyraźnie dany przepis tak stanowi. Orzekana jest ona z urzędu, a zatem nie jest konieczne zgłaszanie przez pokrzywdzonego wniosku o orzeczenie nawiązki.

Nadzwyczajne złagodzenie lub odstąpienie od wymierzenia kary

Przepis art. 39 kodeksu wykroczeń przewiduje, iż w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy - zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego. Przepis powyższy wskazuje na to, że sąd kierując się dwoma kryteriami: podmiotowym (właściwości i warunki sprawcy) oraz przedmiotowym (charakter i okoliczności czynu) może nadzwyczajnie złagodzić karę lub odstąpić od jej wymierzenia.

Kary w kodeksie wykroczeń

Prawo wykroczeń określa warunki odpowiedzialności wykroczeniowej, wymienia czyny zagrożone jako wykroczenia. Dopełnieniem funkcji prawa wykroczeniowego, umożliwiającej pełne poniesienie odpowiedzialności przez sprawcę jest określenie systemu kar i innych dolegliwości, jakie można wymierzyć za poszczególne wykroczenie.Generalnie, w przepisie art. 18 i kolejnych kodeksu wykroczeń określono rodzaje kar za wykroczenie. Są nimi: areszt, ograniczenie wolności, grzywna i nagana.

Kara aresztu za recydywę

Recydywa to konstrukcja prawna polegająca na surowszym ukaraniu sprawcy, który dopuścił się popełnienia wykroczenia podobnego (lub takiego samego) za jakie był już skazany. Względy polityki karnej każą szczególnie wyróżnić sytuację powrotu sprawcy do popełniania wykroczeń, aby poprzez surową karę nie tylko napiętnować jego czyny, ale również i wychować sprawcę, tak by sytuacja ta się nie powtórzyła.

Wykroczenie chuligańskie

Wykroczenia o charakterze chuligańskim polegają na umyślnym godzeniu w porządek lub spokój publiczny albo umyślnym niszczeniu lub uszkadzaniu mienia. Takie wykroczenie ma miejsce, jeżeli sprawca działa publicznie oraz w rozumieniu powszechnym bez powodu lub z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie podstawowych zasad porządku prawnego.

Jak skutecznie odwołać się od grzywny

Grzywnę sąd może wymierzyć jako karę samoistną lub orzec ją obok kary pozbawienia wolności. Od wyroku nakładającego karę grzywny można odwołać się lub domagać się jej warunkowego zawieszenia.

REKLAMA