Jazda na snowboardzie i nartach pod wpływem alkoholu i środków odurzających
REKLAMA
REKLAMA
Jaka kara grozi za jazdę na snowboardzie i nartach pod wpływem alkoholu i środków odurzających?
Art. 45 ust. 1 powyższej ustawy wyraźnie mówi nam, że każdy snowboarder oraz narciarz korzystający z infrastruktury na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny (jest ona nakładana w postaci mandatu karnego i jej wysokość to od 20 do 500 zł). Dla przypomnienia, w rozumieniu kodeksu karnego stan nietrzeźwości występuje wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Według art. 2 pkt 13 ustawy o bezpieczeństwie w górach, przez zorganizowany teren narciarski (potocznie stok narciarski) rozumie się ogólnie udostępnione i odpowiednio naśnieżone lub z odpowiednio przygotowanym sztucznym podłożem, oznaczone i zabezpieczone tereny przeznaczone do uprawiania narciarstwa lub snowboardingu, znajdujące się przy urządzeniach transportu linowego lub taśmowego przeznaczonych do transportu osób, a także narciarskie trasy biegowe oraz parki narciarskie i pólka ćwiczebne.
REKLAMA
Zobacz serwis: Wykroczenia
Kto pilnuje bezpieczeństwa na stoku?
Organem uprawnionym do ukarania grzywną na zorganizowanym terenie narciarskim jest policja. Funkcjonariusze maja prawo korzystać z infrastruktury stoku. Zazwyczaj poruszają się na nartach bądź skuterze śnieżnym. Należy pamiętać, że również inne podmioty dbają o bezpieczeństwo na stokach m.in. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz służby ratownictwa narciarskiego. Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie w górach, zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim ma prawo nie wpuścić na stok bądź nakazać opuszczenie terenu osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Jazda na snowboardzie i nartach pod wpływem alkoholu i środków odurzających a kwestia ubezpieczenia
Negatywne konsekwencje jazdy pod wpływem używek dotyczą również ubezpieczeń zdrowotnych i turystycznych. Nie uzyskamy odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, na skutek wypadku na stoku, który spowodowaliśmy będąc pod wpływem alkoholu. W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) naszej polisy odpowiedzialność ubezpieczyciela w takie sytuacji jest zazwyczaj wyłączona. Będąc pod wpływem alkoholu przyczyniamy się do powstania bądź zwiększenia szkody. W takiej sytuacji jeśli sami ponieśliśmy uszczerbek na zdrowiu np. złamaliśmy rękę to ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia turystyczne
Kara za brak kasku
Zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie w górach, rodzice i opiekunowie powinni również pamiętać o tym, iż ich podopieczni znajdujący się na stoku, którzy nie ukończyli 16 roku życia, muszą używać kasku. W przeciwnym wypadku rodzice mogą zostać ukarani grzywną.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. 2011, nr 208, poz. 1241)
- Ustawa w dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. 2016, poz. 1137)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat