Nowelizacja przepisów ma przekształcić obiekty sportowe w bardziej przyjazne i bezpieczne dla kibiców okazjonalnych, a w szczególności rodzin z dziećmi.
Uproszczone wejście na stadion sportowy
Ustawa z 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych komplikuje sprawny proces dostania się na stadion. A nawet - ze względu na zawiłą procedurę - zniechęca do wzięcia udziału w sportowym wydarzeniu. W przyszłym sezonie ekstraklasy zniknie obowiązek posiadania karty kibica. Na mecz w 2015 r. będzie można wejść okazując jedynie bilet z jakimkolwiek dokumentem ze zdjęciem (np. legitymacją studencką).
Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych?
Ogólnopolski rejestr kibiców utrzymany
Ogólnopolski rejestr kibiców będzie nadal funkcjonował w celu ułatwienia policji identyfikacji osób łamiących prawo na imprezach masowych. Rejestr jest prowadzony na podstawie numerów PESEL, które obowiązkowo są umieszczane na biletach obok imienia i nazwiska kibica. Wraz z nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z rejestru znikną zdjęcia.
Zaostrzenie przepisów dotyczących pseudokibiców
Ogólnopolski rejestr kibiców ma na celu m.in. identyfikację osób, na które został nałożony zakaz stadionowy. Nowe przepisy o bezpieczeństwie imprez masowych mają rozszerzyć zakres stosowania zakazu stadionowego o orzekanie tego środka również wobec incydentów poza stadionowych, np. w przypadku zorganizowanych wyjazdów kibiców. Co więcej, osoba objęta takim zakazem stadionowym będzie musiała w trakcie meczu meldować się na policji.
Zakaz wstępu na imprezę masową (art. 41b)
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. 2009 nr 62 poz. 504 ze zm.).