REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakłócanie ciszy nocnej

Damian Skowron
Umieszczenie ogłoszenie nie wyłącza odpowiedzialności za zakłócanie ciszy nocnej.
Umieszczenie ogłoszenie nie wyłącza odpowiedzialności za zakłócanie ciszy nocnej.

REKLAMA

REKLAMA

Należy pamiętać, że cisza nocna obowiązuje od godziny 22 do 6 rano. To okres, w którym bezwzględnie przysługuje nam prawo do odpoczynku. Każdy kto zakłóca ciszę w porze nocnej może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Głośny sąsiad czy przewrażliwiona sąsiadka

REKLAMA

Sytuacja, kiedy w naszym lub pobliskim bloku odbywa się impreza nie należy do rzadkości, szczególnie w czasie weekendu. Nie można jednak od nikogo wymagać, aby zaprzestał przyjmować gości, bo przeszkadza to sąsiadom. Zwykle dzieje się tak, że impreza, która przedłuża się do późnych godzin nocnych wraz z towarzyszącym jej hałasem, zaczyna być uciążliwa dla sąsiadów. Trzeba pamiętać, że nie każdy ma ochotę wysłuchiwać odgłosów dobiegających zza ścian.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jednorazowe lub uporczywe zakłócanie ciszy nocnej

Wszystko zależy od tego, jak często naszemu sąsiadowi zdarza się zakłócać nasz nocny odpoczynek. Jeżeli sytuacja ta jest jednorazowa wówczas najprostszą metodą jest złożenie wizyty u sąsiada i zwrócenie mu uwagi. Jeżeli to nie pomoże kolejnym krokiem może być zawiadomienie przez nas policji lub straży miejskiej. Policja swoim autorytetem wzbudza nieco większy respekt niż straż miejska, więc ich wizyta powinna zakończyć trwającą imprezę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Cisza nocna

Uciążliwy sąsiad

Jeżeli jednak sąsiad zachowuje się głośno przez dłuższy czas, wówczas sytuacja może być bardziej skomplikowana. Na samym początku najlepiej zwrócić uwagę sąsiadowi, bo być może hałasujący sąsiad nie zdaje sobie sprawy, że może zakłócać czyjś spokój. Wystarczy, że od niedawna wynajmuje mieszkanie w bloku i nie jest świadomy, jak dotkliwe dla sąsiadów jest jego zachowanie. Jeżeli to nie skutkuje wówczas najlepiej wystosować odpowiednie pismo do zarządcy nieruchomości, aby ten zainteresował się problemem. Najlepiej jeżeli w oficjalny sposób upomni zbyt głośnego lokatora. Jeżeli nadal naszemu sąsiadowi nie braknie uporu w przeszkadzaniu, wówczas możemy sięgnąć po pomoc policji lub straży miejskiej. Przedstawiciele obu służb zawsze sporządzają notatkę, która może stać się istotnym dowodem w sprawie.

Problematyczna podstawa prawna

REKLAMA

Kwestią wartą uwagi jest to, że przepisy nie definiują ciszy nocnej wprost jako wykroczenia z kodeksu wykroczeń. Cisza nocna to definicja zwyczajowa. Nie zmienia to faktu, że na podstawie kodeksu wykroczeń uciążliwi lokatorzy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Godziny w jakich obowiązuje cisza nocna zazwyczaj będą wskazane w regulaminie spółdzielni, który również obowiązuje wszystkich lokatorów.

Jak powinni zachowywać się właściciele nieruchomości definiuje również kodeks cywilny. Art. 144 kodeksu cywilnego wskazuje, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

W skrajnie problematycznej sytuacji warto wspomnieć o art. 16 ustawy o własności lokali, który mówi o tym, że jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Polecamy: Podatki 2017

Co jest hałasem

Naturalne jest, że hałasem może być impreza, gdzie goście śpiewają, głośno rozmawiają czy słuchają muzyki. Z hałasem będziemy również mieli do czynienia, kiedy remontujemy swoje mieszkanie, a prac nie kończymy przed godziną 22:00.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Jak poinformować sąsiadów o ewentualnym hałasie

Jeżeli planujemy imprezę, gdzie nie obejdzie się bez głośnych rozmów czy muzyki, najlepiej uprzedzić sąsiadów o takiej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie w całym bloku oraz w najbliższych klatkach, ogłoszenia o planowanej imprezie. To coraz częściej praktykowany sposób informowania współlokatorów o ewentualnych hałasach. Należy krótko wyjaśnić, iż w konkretnym mieszkaniu odbędzie się impreza oraz przeprosić za nadmierne hałasy. Sąsiedzi wówczas powinni spojrzeć nieco łaskawszym okiem na taką sytuację. Najlepiej wstrzymywać się z organizacją imprezy do weekendu. Tolerancja sąsiadów jest wówczas nieco większa niż w dzień powszedni, kiedy to większość naszych współlokatorów musi się wyspać by wstać rano do pracy czy szkoły.

Umieszczenie ogłoszenia nie wyłącza odpowiedzialności za zakłócanie ciszy nocnej. To tylko nasze dobrowolne działanie.

Kara za zakłócanie ciszy nocnej

Zarówno za incydentalne jak i uporczywe zakłócanie ciszy nocnej możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności przez odpowiednie organy, np. straż miejską lub policję. Jeżeli lokator uporczywie zakłóca spokój, wówczas sprawa może zostać skierowana do sądu.

Podstawa prawna:  art. 51§1 Kodeksu wykroczeń

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA