Prowadzenie pojazdu nieoświetlonego
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy należy używać świateł mijania
REKLAMA
Światła mijania (tzw. krótkie) to te, których używamy na co dzień, kiedy pojazd jest w ruchu. Obowiązująca ustawa, Prawo o ruchu drogowym, nakazuje ich używanie zawsze bez względu na porę dnia. Ustawa dopuszcza również używanie świateł do jazdy dziennej, ale tylko od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Zamiast świateł mijania (jeśli pojazd nie jest w nie wyposażony) lub łącznie z nimi, od zmierzchu do świtu można używać świateł drogowych (tzw. długich), o ile nie oślepiają innych kierujących oraz pieszych poruszających się w kolumnie.
Zobacz także: Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu
Oświetlenie pojazdu podczas zatrzymania
Jeżeli pojazd silnikowy lub szynowy znajduje się w warunkach niedostatecznej widoczności podczas postoju, zobowiązany jest używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych.
Jeśli pojazd zatrzymuje się w miejscu oświetlonym, zapewniającym innym użytkownikom ruchu jego widoczność, wówczas wszystkie światła mogą być wyłączone. Nie dotyczy to jednak pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami.
Jaka kara za brak oświetlenia
Jeżeli użytkownik prowadzi pojazd na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, bądź też pozostawia pojazd bez wymaganego przepisami oświetlenia, wówczas podlega karze grzywny.
Wymiar kary grzywny według kodeksu wykroczeń mieści się w wysokości od 20 do 5000 złotych.
Obowiązek oświetlenia pojazdu w innych państwach
W Polsce obowiązek używania świateł mijania przez cały rok został wprowadzony w 2007 roku. Początkowo nie wzbudził entuzjazmu wśród kierowców. Jednak nie tylko nasz ustawodawca wprowadził taki obowiązek, należy zwrócić uwagę, że to rozwiązanie jest od dawna praktykowane w takich państwach jak: Czechy, Chorwacja, Łotwa, Szwecja i Norwegia.
Podstawa prawna:
art. 88 kodeksu wykroczeń;
art. 51, 52 ustawa: Prawo o ruchu drogowym.
Zobacz serwis: Charakterystyka wykroczeń
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA