Rzucanie kamieniami w pojazd mechaniczny
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu wykroczeń, kto rzuca kamieniami lub innymi przedmiotami w pojazd mechaniczny będący w ruchu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Przepis ten chroni bezpieczeństwo osób znajdujących się w pojeździe będącym celem ataku. Mogą być one narażone na utratę zdrowia bądź życia, szczególnie, gdy prawidłowy sposób prowadzenia pojazdu przez kierowcę zostanie zakłócony.
REKLAMA
Sam przepis nie określa szczegółowo wymagań dotyczących kamieni i innych przedmiotów, które stanowią przedmiot wykroczenia. Może, więc to być każdy kamień i każdy inny przedmiot, nawet z pozoru niegroźny. Jednak musi stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia.
Rzucanie w przednią szybę pojazdu woreczkami z wodą podczas wielkanocnego śmigusa - dyngusa również stanowi wykroczenie, mimo, że jest to przyjęty przez nas zwyczaj związany ze świętami, ponieważ stwarza realne zagrożenie.
Pojęcie pojazdu
Pojazdem będącym w ruchu nie jest pojazd, który w chwili czynu nie porusza się, bowiem nie ma znaczenia, czy kierujący pojazdem jeszcze nie rozpoczął jazdy, czy też chwilowo zatrzymał się, np. na przystanku lub na czerwonym świetle. Chodzi tu o pojazd mechaniczny napędzany umieszczonym w nim silnikiem, takie warunki spełnia np. samochód, a także maszyna samobieżna i motorower. Warto zauważyć, że rzucanie przedmiotami w inne pojazdy, takie jak dorożka, czy pojazdy rowerowe nie jest objęte zakresem działania omawianego przepisu.
Zobacz także: Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości - aspekty praktyczne
Odpowiedzialność za wykroczenie
REKLAMA
Odpowiedzialność, jaką ponosi sprawca na podstawie omawianego przepisu, zachodzi ze względu na powodowanie zagrożenia abstrakcyjnego. Oznacza to, że nie ma tutaj znaczenia, czy rzucony w kierunku pojazdu przedmiot doleciał do niego, przeleciał obok, czy w niego trafił, a jeżeli tak, to czy i jaką wyrządził tym szkodę.
Jeżeli rzucony przez sprawcę przedmiot trafił w pojazd będący w ruchu i uszkodził go, wówczas czyn ten wypełnia jednocześnie znamiona wykroczenia określonego w art. 124 § 1 kodeksu wykroczeń , który stanowi, że każdy, kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny; albo przestępstwa określonego w art. 288 kodeksu karnego, gdy szkoda przekracza 250 złotych.
W przypadku, gdy rzucony przedmiot trafił, np. w przednią szybę pojazdu i naraził kierowcę lub pasażera na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie przepisów Kodeksu Karnego (art. 160 kodeksu karnego).
Podstawa prawna: art. 76 kodeksu wykroczeń.
Zobacz serwis: Charakterystyka wykroczeń
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat