Czym jest zakłócanie spokoju dziennego? Jakiej karze podlega?
REKLAMA
REKLAMA
- Co grozi za zakłócanie spokoju
- Zakłócanie spokoju - co robić?
- Utrata mieszkania za zakłócanie spokoju
Co grozi za zakłócanie spokoju
W dobie coraz częstszej pracy zdalnej i coraz popularniejszej edukacji domowej, gdy wiele pracownik czy uczeń wiele godzin spędza w domu zakłócanie spokoju dziennego może być naprawdę uciążliwe. Kiedy sformułowanie "przebywać w domowym zaciszu" zaczyna tracić znaczenie, warto sprawdzić, jak przepisy chronią prawo obywatela do spokoju.
Art. 51 Kodeksu wykroczeń wskazuje wyraźnie: kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Istotne jest również czy osoba, która dopuściła się wyżej wymienionych czynów była pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub czy czyn miał znamiona chuligańskiego. Wówczas osoba ta może również podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Warto pamiętać, że podżeganie i pomocnictwo także są karalne.
Zakłócanie spokoju - co robić?
Kiedy można mówić o zakłócaniu spokoju sąsiadów? Gdy z powodu bezpośredniego odziaływania na zmysły występuje naruszenie równowagi psychicznej powodujące negatywne przeżycia. Może to być np.
- nieustanne i głośne szczekanie psa sąsiadów,
- wielogodzinny hałaśliwy remont,
- huczna impreza,
- rodzinna awantura,
- gra na instrumencie.
Jeśli te sytuacje wywołują niepokój, rozdrażnienie, powodują brak koncentracji, krótko mówiąc - utrudniają życie sąsiadom, można z całą pewnością mówić o zakłócaniu spokoju.
Co robić w przypadku zakłócania spokoju? W pierwszej kolejności na pewno warto spróbować załatwić sprawę ugodowo, czyli porozmawiać z męczącym sąsiadem, bo istnieje prawdopodobieństwo, że może nie zdawać sobie sprawy z dokuczliwości swoich czynów. Jeśli nie przyniesie to skutku to wtedy należy zadzwonić na policję, aby podjęła interwencję.
Przepisy prawa cywilnego również regulują zakłócanie spokoju dziennego, albowiem artykuł 144 mówi o zakazie immisji: właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Immisja może być bezpośrednia, jak np. umyślnie zostawienie nieczystości na posesji sąsiada (tu obowiązuje ochrona własności prywatnej w myśl art. 140 k.c.), czy pośrednia - to dźwięk, zapach, ciecz. Immisję pośrednią dzieli się również na materialną i niematerialną. Ta druga ma bezpośredni wpływ na psychikę, uczucia czy poczucie wrażliwości sąsiada. Przed takimi immisjami właściciel może się chronić, powołując się na art. 23 i 24 kodeksu cywilnego, czyli w trybie ochrony dóbr osobistych i z art. 222 kc w zw z art. 144 kc.
Utrata mieszkania za zakłócanie spokoju
Czy uciążliwego sąsiada można pozbawić mieszkania? Co do zasady wspólnota mieszkaniowa może zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali ubiegać się o sprzedaż mieszkania w drodze licytacji sąsiada, którego działania w sposób rażący lub uporczywy wykraczają przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu lub gdy sąsiad swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym.
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat