Dobrowolne poddanie się karze przez oszusta podatkowego
REKLAMA
REKLAMA
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności
Niektórzy podatnicy popełniają wykroczenia skarbowe umyślnie, wierząc w to, że nie zostaną złapani. A nawet jeśli tak się stanie, mogą uniknąć wpisu do Krajowego Rejestru Karnego, dobrowolnie poddając się odpowiedzialności.
REKLAMA
Krajowy Rejestr Karny to taka instytucja, której zadaniem jest prowadzenie rejestru osób karanych i stałe jej aktualizowanie.
Osoba, której zostało zarzucone popełnienie wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, aby dobrowolnie poddać się karze, musi złożyć odpowiedni wniosek. Wraz z nim musi dopełnić czynności, której uchybiła, czyli zapłacić należny podatek. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki takiemu działaniu, uniknie konsekwencji związanych z wpisem do Krajowego Rejestru Karnego.
Zobacz też: Czy strona postępowania podatkowego musi przyjść na przesłuchanie
Jakie korzyści płyną z DPO?
REKLAMA
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności (DPO) umożliwia sprawcy wykroczenia lub przestępstwa skarbowego zachować status osoby niekarnej, a więc będzie mógł on ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności (co jest wymagane m.in. dla podjęcia pracy na określonych stanowiskach).
Ponadto, kolejne popełnienie przestępstwa skarbowego nie będzie stanowiło recydywy skarbowej, czyli wobec sprawcy nie tylko nie zostanie orzeczona wyższa kara (tak jak ma to miejsce, gdy osoba popełnia przestępstwo w warunkach recydywy), ale również będzie mógł on po raz kolejny skorzystać z DPO (kodeks karny skarbowy nie przewiduje żadnych ograniczeń co do ilości czy częstotliwości korzystania z DPO).
Niekwestionowanymi korzyściami płynącymi z dobrowolnego poddanie się karze są również: możliwość negocjowania kary oraz brak konieczności brania udziału w procesie.
Zobacz też: Kiedy przeprowadza się postępowanie mandatowe w sprawach karnoskarbowych?
Jak skorzystać z DPO?
Aby móc dobrowolnie poddać się odpowiedzialności, organ podatkowy oraz sąd muszą wyrazić na to zgodę. Niezbędne jest do tego spełnienie wszystkich przesłanek:
- wina sprawcy i okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości;
- podatnik-sprawca przestępstwa (wykroczenia) wpłaci w całości podatek oraz grzywnę za dany czyn zabroniony;
- podatnik-sprawca przestępstwa pokryje koszty postępowania.
W praktyce, sąd bardzo rzadko odmawia zatwierdzenia wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.
Z wnioskiem o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie zawsze można wystąpić! Niedopuszczalne jest bowiem udzielenie zezwolenia na DPO, jeśli za popełnione przestępstwo grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności albo gdy za przestępstwo grozi tylko kara grzywny, ale zostało popełnione w warunkach nadzwyczajnego zaostrzenia kary.
Zobacz serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat