Jak legalnie łowić ryby?
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze, karta wędkarska
Każda osoba, która chce legalnie łowić ryby, musi posiadać kartę wędkarską. Z tego obowiązku zwolnione są tylko następujące osoby:
REKLAMA
- osoby do lat 14, ale mogą one uprawiać amatorski połów ryb pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę (po ukończeniu 14 lat i wyrobieniu karty, młody wędkarz aż do ukończenia 16. roku życia nie może bez opieki łowić w nocy);
- cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Polski.
Zobacz też: Co grozi za brak karty wędkarskiej?
REKLAMA
Aby stać się właścicielem karty wędkarskiej, należy złożyć wniosek w starostwie powiatowym (karty wydaje starosta). Do wniosku należy załączyć zaświadczenie o zdaniu egzaminu ze znajomości ochrony i połowu ryb, dwa zdjęcia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty wędkarskiej.
Za brak karty wędkarskiej i zezwolenia grozi grzywna. Dokumenty zawsze należy mieć przy sobie, gdyż w przeciwnym razie zostaniemy potraktowani tak, jakbyśmy ich w ogóle nie mieli (nie wyrobili karty, nie uzyskali zezwolenia). W obu przypadkach mandat wyniesie 200 zł. Możemy go nie przyjąć i sprawa trafi do sądu.
Po drugie, odpowiedni sprzęt
Przepisy prawne określają, jaka powinna być minimalna długość wędki (30 cm), a także jakie rodzaje przynęt mogą być stosowane przez wędkarzy (sztuczne i naturalne).
Przynęty sztuczne mogą być wyposażone w 3 haczyki, a każdy z nich może mieć 4 ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm. Ryby można łowić również na sztuczne przynęty imitujące owady.
Natomiast przynęty naturalne to żywe lub martwe organizmy żywe, w tym ryby (ale one nie mogą znajdować się w okresie ochronnym), a także różnego rodzaju robaki oraz rośliny. Jako przynęt naturalnych nie można używać zwierząt i roślin chronionych ani ikry ryb.
REKLAMA
Ryby przeznaczone na przynętę mogą być złapane wyłącznie w tych wodach, w których później wędkarz będzie ich używał (na nie łowił inne ryby). Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności o lat 2.
Jeżeli chcemy łowić ryby z łódki, musimy pamiętać, że sprzęt powinien być zarejestrowany i odpowiednio oznakowany (rejestracji dokonuje starosta). Oznakowanie łódki składa się z 2 liter określających województwo, 3 liter określających powiat i 4 cyfr. Na końcu znajduje się:
- litera A – jeśli łódź służy do amatorskiego połowu ryb;
- litera R – jeśli jest to rybacki sprzęt pływający.
Między wędkarzami łowiącymi z łodzi musi zostać zachowany odpowiedni odstęp: 25 m przy metodzie gruntowej i spławikowej, 50 m łowiąc na spinning, 50 m od wędkarza łowiącego z brzegu.
Po trzecie, okresy i wymiary ochronne
Łowiąc ryby na wędkę, należy pamiętać o wymiarach i okresach ochronnych. Chodzi o to, by nie łapać ryb w okresie tarła, a także ryb małych – by dać im szansę na rozwój i rozmnożenie się.
Wymiary ochronne ryb są różne w zależności od gatunku ryby, np. wymiar ochronny szczupaka wynosi 50 cm, a okres ochronny trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia.
Wędkarz, który łowi ryby w okresie ochronnym zostanie ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. W takiej sytuacji orzeka się również przepadek sprzętu (tj. wędek) oraz odbiera się kartę wędkarską co najmniej na rok.
Zobacz serwis: Wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat