Kąpiel w miejscu zabronionym
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność za wykroczenie
Zgodnie z artykułem 55 kodeksu wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 zł grzywny albo karze nagany. Co ważne, karane jest także samo przebywanie w wodzie. Wykroczenie to może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie (np. gdy nie wiedzieliśmy, że kąpiel w danym miejscu jest zabroniona).
REKLAMA
Oczywiście, głównym powodem uznania danego kąpieliska za zakazane są względy bezpieczeństwa. Co roku bowiem w miejscach niestrzeżonych lub tam, gdzie kąpiel jest zakazana dochodzi do utonięć.
Tragiczne statystyki
Mimo patrolujących kąpieliska funkcjonariuszy policji czy straży gminnej (miejskiej), nadal zdarzają się przypadki łamania przepisów. Niestety często przypadki nieposłuszeństwa, brawury kończą się tragicznie. Choć policja poucza, gdzie kąpać się nie można, choć wskazuje główne zasady, jakich należy przestrzegać kąpiąc się (np. nie wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, kąpanie się w miejscach, gdzie czuwa ratownik), nie każdy bierze sobie te rady do serca.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 1997 roku, zakazami kąpieli powinny być objęte:
- obszary wodne, na których kąpiel jest niebezpieczna, w szczególności położone przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach;
- szlaki żeglowne;
- wody o silnym zanieczyszczeniu i wirach.
REKLAMA
W tym samym rozporządzeniu zostało również wskazane, że miejsca takie powinny być odpowiednio oznaczone (szczególnie przy dojściach i dojazdach do miejsca zabronionego) wraz ze wskazaniem przyczyny zakazu (np. znak „kąpiel zabroniona – szlak żeglowny” lub „kąpiel zabroniona – hodowla ryb”).
Natomiast miejsce niebezpieczne, które położone jest na obszarze wodnym, gdzie kąpiel jest dozwolona, oznacza się tablicą ostrzegawczą, określającą jednocześnie przyczynę niebezpieczeństwa (np. znak „niebezpieczna głębokość wody” lub „kamieniste dno”).
Zobacz serwis: Wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat