Co grozi za brak zeznania podatkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Deklaracja PIT za rok 2010
Na złożenie deklaracji PIT za rok 2010 mamy czas do 2 maja. W poniedziałek o północy termin mija. Podatnicy, którzy nie zdążą wysłać rozliczenia na czas narażeni są na mandat, ponieważ niezłożenie deklaracji w terminie według kodeksu karnego skarbowego stanowi wykroczenie.
REKLAMA
Ostateczny termin na złożenie PIT-a
Zgodnie z art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
W tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę, a więc uwzględniając przepisy ordynacji podatkowej, ostatecznym terminem jest następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, czyli w roku 2011 będzie to 2 maja.
Zobacz serwis: Podatki
Nie czekaj do ostatniej chwili
Aby złożyć PIT nie musimy osobiście stawiać się w urzędzie skarbowym. Mimo, że godziny pracy urzędów w ostatnich dniach kwietnia zostały wydłużone, warto zastanowić się nad prostszymi formami złożenia PIT-u.
Zeznanie podatkowe możemy wysłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej, nadać w polskiej placówce pocztowej, a nawet w polskim urzędzie konsularnym. Najszybszą, a zarazem najprostszą formą dokonania rozliczenia jest internet. Nie poniesiemy wówczas żadnych dodatkowych kosztów.
30 kwietnia w całym kraju od 9 do 13 będą czynne wszystkie urzędy skarbowe.
Niezłożenie deklaracji podatkowej PIT jest wykroczeniem
Za brak deklaracji podatkowej w terminie grozi kara grzywny. Może ona zostać wymierzona jako mandat przez urząd skarbowy albo bezpośrednio przez sąd. Mandat nałożony przez US nie może być wyższy niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w momencie jego wymierzenia. Kara nałożona przez sąd nie może przekraczać dwudziestokrotności tego wynagrodzenia.
Odpowiedzialność za niezłożenie deklaracji w terminie powstaje niezależnie od tego czy podatnik zobowiązany jest do zapłaty, czy też przysługuje mu zwrot nadpłaconego podatku.
Zobacz serwis: Wykroczenia
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 kwietnia 2011 roku (Dz.U. Nr 87, poz. 493), art. 54 kodeksu karnego skarbowego w zakresie, w jakim przewiduje odpowiedzialność karną za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe podatnika będącego osobą fizyczną, któremu za ten sam czyn, polegający na uchyleniu się od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez nieujawnienie właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub niezłożenie deklaracji – z narażeniem przez to podatku na uszczuplenie – wymierzono uprzednio zryczałtowany podatek dochodowy na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost. zm.: Dz.U. z 2011 r. Nr 45, poz. 235) w wysokości 75% dochodu, jest zgodny z art. 2 Konstytucji RP.
Zobacz serwis: Konstytucja
Podstawa prawna:
art. 45 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
art. 12 §5 Ordynacji podatkowej,
art. 54 Kodeksu karnego skarbowego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA