Za co mandatem ukarze nas straż miejska?
REKLAMA
REKLAMA
Cel wprowadzenia zmian
Strażnicy miejscy (gminni) przed wejściem w życie zmian mieli dużo węższe uprawnienia w zakresie nakładania mandatów karnych, co prowadziło do tego, że w sytuacji popełnianego przez osobę wykroczenia, mieli związane ręce – mogli jedynie taką osobę pouczyć lub skierować wniosek o ukaranie do sądu.
REKLAMA
Jak stwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, tylko natychmiastowa reakcja (tj. kara) może przynieść pozytywne rezultaty – zagwarantować poszanowanie prawa.
Ocena MSWiA nie była jedyną przyczyną wprowadzenia zmian. Duży wpływ miały również wydarzenia, które miały miejsce w czasie powodzi w 2010 roku, kiedy to wiele osób wchodziło na wały przeciwpowodziowe, a strażnicy miejscy (gminni) w takich sytuacjach nie mieli zbyt wielkiego pola manewru.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Co przyniosła zmiana rozporządzenia?
REKLAMA
Od 1 marca 2011 roku, strażnicy miejscy mogą karać za większą liczbę wykroczeń. Katalog wykroczeń, za które można zostać ukaranym mandatem rozszerzył się m.in. o znieważenie Polski, naród polski lub jej konstytucyjne organy – premiera, prezydenta lub parlament.
Ponadto, mandat karny zostanie nałożone na osobę, która znieważa hymn lub niszczy flagę polską. Strażnik nałoży mandat także na osoby, które umieszczają plakaty i hasła wyborcze w niedozwolonych miejscach.
W rozszerzonym katalogu wykroczeń znalazły się również: organizowanie nielegalnych publicznych zbiórek oraz zgromadzenia bez wymaganego zawiadomienia.
W nawiązaniu do wydarzeń z poprzedniego roku, w katalogu wykroczeń znalazły się również rozkopywanie wałów przeciwpowodziowych, uszkadzanie umocnień czy łamanie zakazu wstępu na wały.
Nowe przepisy nadają strażnikom miejskim uprawnienie do karania mandatem osób, które mają obowiązek opieki nad małoletnimi do lat 7 i dopuszczają do jego przebywania w okolicznościach dla niego niebezpiecznych (np. pozostawienie dziecka na parkingu lub na mrozie przez dłuższy czas).
Rozszerzenie katalogu ma umożliwić szybszą reakcję na popełniane wykroczenie – nałożenie mandatu na miejscu zdarzenia.
Zobacz serwis: Wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat