Co grozi za uszkodzenie wału przeciwpowodziowego?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przepis art. 80 Kodeksu wykroczeń pod karą grzywny lub nagany penalizuje wykroczenie uszkadzania wałów przeciwpowodziowych oraz naruszanie administracyjnie nałożonych ograniczeń, co do sposobu ich użytkowania. Należy dodatkowo podkreślić, iż jeżeli uszkodzenie wału przeciwpowodziowego było na tyle poważne i rozległe, że prowadziło do bezpośredniego niebezpieczeństwa zalewu, sprawca może ponieść odpowiedzialność za przestępstwo z art. 164 § 1 pkt. 2 Kodeksu karnego (przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa zalewu), za które (w przypadku umyślności działania) grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
REKLAMA
Wskazany przepis art. 80 Kodeksu wykroczeń ustanawia prawną ochronę wałów przeciwpowodziowych. Przepis ten ma charakter formalny, co oznacza iż penalizowane jest samo (ustawowo określone) zachowanie mogące sprowadzić abstrakcyjnie zagrożenie dla wałów przeciwpowodziowych. Wykroczenie to można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie.
Jakie zachowania są zabronione?
Zgodnie z treścią wskazanego przepisu odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten, kto:
- przejeżdża pojazdem lub konno albo przepędza zwierzę gospodarskie przez wał przeciwpowodziowy w miejscu do tego nieprzeznaczonym lub wzdłuż po wale, na którym nie ma drogi o dostatecznie mocnej nawierzchni,
- orze lub bronuje ziemię na wale przeciwpowodziowym albo obok wału w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału,
- rozkopuje wał przeciwpowodziowy, wbija słup lub osadza znak albo zasadza drzewo lub krzew na wale,
- kopie studnię, sadzawkę, dół lub rów obok wału przeciwpowodziowego w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału,
- pasie na wale przeciwpowodziowym zwierzę gospodarskie,
- uszkadza umocnienie na wale przeciwpowodziowym.
Zobacz: Wykroczenie przywłaszczenia stanowiska lub tytułu.
REKLAMA
Dodatkowo należy wskazać, iż odpowiedzialności podlega również osoba, która nie przestrzega innych ograniczeń w użytkowaniu wałów przeciwpowodziowych wprowadzonych przez właściwy organ. Należy wskazać, organem właściwym do wprowadzenia ograniczeń może być organ administracji nie tylko państwowej, ale także samorządowej.
Naturalnie należy wskazać, iż dana osoba nie ponosi odpowiedzialności za wskazane wykroczenie, jeśli wydana była decyzja administracyjna zezwalająca na podejmowanie określonych zachowań lub istnieje stan wyższej konieczności, w którym niezbędne jest podjęcie pewnych działań na terenie wałów przeciwpowodziowych w celu zapobieżenia poważniejszemu zdarzeniu.
Skutki popełnienia wykroczenia z art. 80 Kodeksu wykroczeń
Należy wskazać, iż oprócz kary w postaci nagany lub grzywny dana osoba może zostać zobowiązana do naprawienia szkody w postaci przywrócenia stanu sprzed naruszenia na podstawie art. 80 § 3 Kodeksu wykroczeń (jeśli jest to możliwe). W przypadku, gdy dana osoba wyrządzi szkodę, nie jest również wykluczone sądowe dochodzenie jej naprawienia w procesie cywilnym.
Odpowiedzialność za przestępstwo z przestępstwo z art. 164 § 1 pkt. 2 Kodeksu karnego
W przypadku gdyby dokonane uszkodzenie wału przeciwpowodziowego było na tyle poważne i rozległe, że prowadziło do bezpośredniego niebezpieczeństwa zalewu, sprawca może ponieść odpowiedzialność za przestępstwo z art. 164 § 1 pkt. 2 Kodeksu karnego (przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa zalewu) za które grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności (w przypadku umyślnego działania) lub kara pozbawienia wolności do lat 3 (w razie nieumyślnego działania).
Zobacz serwis: Wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat